Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Vigneronne czyli winiarka (2007-03-18)

Producent wina, właściciel winnicy to w naszych wyobrażeniach zazwyczaj mężczyzna. Potężny, zażywny, szorstki jak słynna przyjaźń byłego premiera z byłym prezydentem, niechętnie widzi w swojej posiadłości amatorów i turystów, wolny czas spędza w pobliskim bistro. Collioure fot.sch O swoich winach nie lubi mówić, woli je wypijać, najchętniej w gronie przyjaciół. Mówiąc krótko, męski typ.
Tymczasem, od wielu już lat coraz większą w świecie wina rolę odgrywają kobiety. Zaczęło się oczywiście w Szampanii od słynnej Nicole-Barbe Clicquot, która zmuszona przejąć po śmierci męża jego firmę, poprowadziła ją do wielkich sukcesów na światowych rynkach. Takich kobiet w historii szampana było więcej, choćby Louise Pommery, Mathilde Perrier, czy wreszcie słynna Lily Bollinger. Nie były one jednak winiarzami, ale, ale raczej wyprzedzającymi swoją epokę businesswomen. Jedną z niewielu kobiet, które same produkują szampana decydując o jego smaku i stylu jest Nicole Moncuit, która przejęła po ojcu winnicę w Mesnil-sur-Oger.
Co jednak z łatwością zaakceptowano w kosmopolitycznym, rozbawionym świecie szampana, trudniejsze było do przyjęcia w tradycyjnych, wiejskich społecznościach Langwedocji, gdzie sytuacja zmieniła się dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Winnice Banyuls   fot. CIVR Do głosu doszło nowe pokolenie winiarzy, młodych, wykształconych, na ogół z bogatą praktyką w innych krajach winiarskich. Przejmując rodzinne winnice, wprowadzają zmiany, czasami wręcz rewolucyjne. Coraz częściej też odpowiedzialność za jakość wina przejmują kobiety, wraz z mężami, a czasami samotnie uprawiając winorośl, produkując wino, zajmując się sprzedażą.
Jedną z takich posiadłości, z sukcesem prowadzonych przez kobiety jest Domaine Piétri-Géraud z położonego przy granicy hiszpańskiej miasteczka Collioure. Matka i córka, Maguy i Letycja uprawiają trzynaście hektarów winnicy położonej na stromych stokach otaczających miasteczko wzgórz. Warunki uprawy są dość ciężkie. Wprawdzie klimat jest tu dla winorośli bardzo sprzyjający, za to ukształtowanie terenu sprawia wiele trudności. Zbocza masywu Pirenejów schodzą tu wprost do Morza Śródziemnego. Winnice znajdują się na wąskich tarasach utworzonych »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).