Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Vigneronne czyli winiarka (2007-03-18)

Producent wina, właściciel winnicy to w naszych wyobrażeniach zazwyczaj mężczyzna. Potężny, zażywny, szorstki jak słynna przyjaźń byłego premiera z byłym prezydentem, niechętnie widzi w swojej posiadłości amatorów i turystów, wolny czas spędza w pobliskim bistro. Collioure fot.sch O swoich winach nie lubi mówić, woli je wypijać, najchętniej w gronie przyjaciół. Mówiąc krótko, męski typ.
Tymczasem, od wielu już lat coraz większą w świecie wina rolę odgrywają kobiety. Zaczęło się oczywiście w Szampanii od słynnej Nicole-Barbe Clicquot, która zmuszona przejąć po śmierci męża jego firmę, poprowadziła ją do wielkich sukcesów na światowych rynkach. Takich kobiet w historii szampana było więcej, choćby Louise Pommery, Mathilde Perrier, czy wreszcie słynna Lily Bollinger. Nie były one jednak winiarzami, ale, ale raczej wyprzedzającymi swoją epokę businesswomen. Jedną z niewielu kobiet, które same produkują szampana decydując o jego smaku i stylu jest Nicole Moncuit, która przejęła po ojcu winnicę w Mesnil-sur-Oger.
Co jednak z łatwością zaakceptowano w kosmopolitycznym, rozbawionym świecie szampana, trudniejsze było do przyjęcia w tradycyjnych, wiejskich społecznościach Langwedocji, gdzie sytuacja zmieniła się dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Winnice Banyuls   fot. CIVR Do głosu doszło nowe pokolenie winiarzy, młodych, wykształconych, na ogół z bogatą praktyką w innych krajach winiarskich. Przejmując rodzinne winnice, wprowadzają zmiany, czasami wręcz rewolucyjne. Coraz częściej też odpowiedzialność za jakość wina przejmują kobiety, wraz z mężami, a czasami samotnie uprawiając winorośl, produkując wino, zajmując się sprzedażą.
Jedną z takich posiadłości, z sukcesem prowadzonych przez kobiety jest Domaine Piétri-Géraud z położonego przy granicy hiszpańskiej miasteczka Collioure. Matka i córka, Maguy i Letycja uprawiają trzynaście hektarów winnicy położonej na stromych stokach otaczających miasteczko wzgórz. Warunki uprawy są dość ciężkie. Wprawdzie klimat jest tu dla winorośli bardzo sprzyjający, za to ukształtowanie terenu sprawia wiele trudności. Zbocza masywu Pirenejów schodzą tu wprost do Morza Śródziemnego. Winnice znajdują się na wąskich tarasach utworzonych »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).