Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Niedoceniany cabernet franc (2008-04-27)

Wielu amatorów wina główną zaletę odmiany cabernet franc widzi w tym, że dzięki jej skrzyżowaniu z sauvignon blanc otrzymano znany i ceniony w całym winiarskim świecie cabernet sauvignon. Poza tym historycznym już ojcostwem, cabernet franc nie jest zbyt popularny. W dodatku niezbyt dobrze, może poza Kalifornią adaptuje się w gorącym klimacie większości krajów Nowego Świata, co powoduje, że nie są nim zainteresowani masowi, gospodarujący na tysiącach hektarach winnic, producenci z Chile czy Australii. W powszechnej opinii cabernet franc uważany jest za odmianę dobrą jako dodatek do kupaży, która jednak nie jest w stanie dać samodzielnie dobrego wina.   

Jak niesprawiedliwe to opinie świadczy choćby fakt, że w najlepszych bordoskich apelacjach z tak zwanego Prawego Brzegu czyli St-Emilion i Pomerol, to właśnie cabernet franc odgrywa rolę dominującą. Odmiany cabernet sauvignon, powszechnie uważanej za symbol Bordeaux niemal w ogóle się tam nie uświadczy. To z cabernet franc i merlot, często  kupażowanych pół na pół, powstają najwybitniejsze prawobrzeżne wina. Wystarczy wymienić takie gwiazdy jak Château Angelus, Château Ausone, Château Canon czy wreszcie kultowe niemal, Cheval Blanc.


Drugim królestwem cabernet franc jest Dolina Loary. W apelacjach takich jak Anjou, Bourgueil, Chinon i Saumur-Champigny wytwarza się jedne z najlepszych i najelegantszych czerwonych win Francji. Niestety nie są one w Polsce zbyt popularne i nazwy takich producentów jak Chateau du Hureau, Roches Neuves, Pierre-Bise czy Domauine de Rochelles niewiele mówią, a szkoda bo ich wina, w dodatku w umiarkowanych cenach niewiele mają sobie równych. Poza Francją jedynie na Węgrzech, przede wszystkim w Egerze i Sopron, winiarze znaleźli, można powiedzieć, klucz do cabernet franc. Podobne warunki glebowe, zbliżony klimat i najwyraźniej podobne esprit producentów. Przy tym wiele dobrych, węgierskich cabernetów, w dodatku niezbyt drogich można już znaleźć w naszych sklepach. Poszukując dobrych win warto zwrócić uwagę na takich winiarzy »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).