Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Riesling (2008-11-15)


Riesling to szlachetna, biała odmiana winorośli, której zawdzięczamy wspaniałe wina z Alzacji, Austrii i Niemiec. Jakkolwiek nazwa riesling była w czasach PRL bardzo popularna, oznaczała jednak potocznie każde lekkie, białe wino, bez wnikania w szczegóły jego pochodzenia. Niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że jest to nazwa gatunku winorośli i zarazem otrzymywanego z niej wina. Mało kto wiedział również, bo i skąd, że prawdziwy riesling, to wino znacznie szlachetniejsze niż popularne wtedy, pochodzące głównie z Bułgarii i Węgier "rizlingi".


Mówiąc o rieslingu, myślimy przede wszystkim o winach niemieckich, alzackich i austriackich. I chociaż jako ciekawostkę warto odnotować fakt, iż największe uprawy tej winorośli znajdują się na Ukrainie, to z całą pewnością nie warto próbować pochodzących stamtąd win. W odróżnieniu bowiem od wielu innych odmian, które łatwo adaptują się do różnych warunków, riesling jest szczepem bardzo wymagającym, zarówno pod względem gleby, klimatu jak i proporcji między opadami i nasłonecznieniem.


Pierwsze udokumentowane wzmianki o rieslingu pochodzą z początków XV stulecia, ale prawdziwie złota era nastała wraz z dekretem biskupa Trewiru, który w 1787 roku nakazał zniszczenie dotychczas uprawianych winnic i obowiązkowe nasadzenia odmianą riesling. Od tego czasu datuje się wielka i uzasadniona renoma win mozelskich i reńskich, które w wieku XIX cenione były na dworach europejskich na równi z tokajami, a znacznie wyżej od win z Burgundii czy z Bordeaux.


Riesling nie lubi zbyt ciepłego klimatu. Doskonale za to rozwija się na lekkich, dobrze przepuszczalnych, łupkowych glebach jakie spotkać można zazwyczaj na górskich zboczach. Takie położenie ma również tę zaletę, że pozwala maksymalnie wykorzystać padające na strome stoki wzgórz, promienie słoneczne. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w Niemczech, gdzie dni słonecznych jest znacznie mniej niż w krajach południowych.


Trzy kraje, Niemcy, Austria i Francja to trzy zupełnie różne style wina. Riesling z francuskiej Alzacji, »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).