Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Riesling (2008-11-15)


Riesling to szlachetna, biała odmiana winorośli, której zawdzięczamy wspaniałe wina z Alzacji, Austrii i Niemiec. Jakkolwiek nazwa riesling była w czasach PRL bardzo popularna, oznaczała jednak potocznie każde lekkie, białe wino, bez wnikania w szczegóły jego pochodzenia. Niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że jest to nazwa gatunku winorośli i zarazem otrzymywanego z niej wina. Mało kto wiedział również, bo i skąd, że prawdziwy riesling, to wino znacznie szlachetniejsze niż popularne wtedy, pochodzące głównie z Bułgarii i Węgier "rizlingi".


Mówiąc o rieslingu, myślimy przede wszystkim o winach niemieckich, alzackich i austriackich. I chociaż jako ciekawostkę warto odnotować fakt, iż największe uprawy tej winorośli znajdują się na Ukrainie, to z całą pewnością nie warto próbować pochodzących stamtąd win. W odróżnieniu bowiem od wielu innych odmian, które łatwo adaptują się do różnych warunków, riesling jest szczepem bardzo wymagającym, zarówno pod względem gleby, klimatu jak i proporcji między opadami i nasłonecznieniem.


Pierwsze udokumentowane wzmianki o rieslingu pochodzą z początków XV stulecia, ale prawdziwie złota era nastała wraz z dekretem biskupa Trewiru, który w 1787 roku nakazał zniszczenie dotychczas uprawianych winnic i obowiązkowe nasadzenia odmianą riesling. Od tego czasu datuje się wielka i uzasadniona renoma win mozelskich i reńskich, które w wieku XIX cenione były na dworach europejskich na równi z tokajami, a znacznie wyżej od win z Burgundii czy z Bordeaux.


Riesling nie lubi zbyt ciepłego klimatu. Doskonale za to rozwija się na lekkich, dobrze przepuszczalnych, łupkowych glebach jakie spotkać można zazwyczaj na górskich zboczach. Takie położenie ma również tę zaletę, że pozwala maksymalnie wykorzystać padające na strome stoki wzgórz, promienie słoneczne. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w Niemczech, gdzie dni słonecznych jest znacznie mniej niż w krajach południowych.


Trzy kraje, Niemcy, Austria i Francja to trzy zupełnie różne style wina. Riesling z francuskiej Alzacji, »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Za tak zwane wino korkowe odpowiedzialny jest pewien gatunek grzyba rozwijającego się niekiedy w korze dębu korkowego. W zetknięciu grzyba z chlorem, znajdującym się w środkach czystości stosowanych do mycia i odkażania, powstaje związek chemiczny zwany trójchloroanizolem. To właśnie TCA nadaje winu nieprzyjemny, zatęchły, "korkowy" zapach i drażniący gorzki smak.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).