Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Gwiazdka spadła (2008-12-20)

Pamiętam go. Niezbyt już wyraźnie, ale pamiętam. Był kimś ważnym, choć przecież po prostu był. Często wyjeżdżał, ale zawsze wracał. Cieszyłem się kiedy opowiadał, o tym czego dotknął. Kiedy mówił o zapachu innego powietrza. O ludziach, których był ciekawy. O starym człowieku, z którym pił wino, gdzieś niedaleko Salonik. O jego prostych słowach, pragnieniach, cierpkim smaku wina z xynomavro. T wardych dłoniach. Sam takie miał. Głaskał mnie nimi po głowie, kiedy ja byłem mały, a on taki duży. Pamiętam też jak stał na nadbrzeżu portowym i machał ręką na pożegnanie. Gdzieś na południu Europy. Prom zabuczał, zatrząsł się i zaczął odpływać. Wtedy on robił się coraz mniejszy, a mi się wydawało, że ten ciepły wieczór należy tylko do mnie. Lubił atmosferę lotniska. Tego radosnego napięcia , które zawsze towarzyszy człowiekowi przed podróżą, zwielokrotnionego przez tłum w hali odlotów. Lubił tam być, razem ze wszystkimi, czekając z nadzieją. Kiedyś patrzyliśmy na niebo. W końcu gwiazdka spadła. Zgasła. W szufladzie znalazłem tylko niedbale zapisane kartki. Miarą tego wspomnienia pozostało to jak długo trwa. Podobnie jest z długością wina. Nie tylko tego wielkiego, ale tego z pozoru zupełnie małego. Czasem potrafi utkwić w pamięci na zawsze.

I chwil i win, których nigdy się nie zapomni, z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzy rurale

« więcejautor: Rurale

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).