Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winnice nad jeziorem (2009-07-02)


Jakże często zdarza się, ze jeździmy na wakacje do odległych południowych krain, mijając po drodze równie ciekawe miejsca, obiecując sobie, ze kiedyś do nich skręcimy, wrócimy i oczywiście nigdy tego nie robimy. Tak co roku jadąc do Langwedocji mijałem Jurę i Sabaudię, aż wreszcie któregoś lata obiecałem sobie, że muszę się tam zatrzymać i nigdy tego nie żałowałem. miasteczko Rust Podobnie dzieje się ze szlakiem przez Austrię, którym tysiące naszych rodaków co roku udaje się na włoskie lub chorwackie plaże. Trasa prowadzi właściwie przez wszystkie austriackie winnice, a szczególnej uwadze warto polecić okolice Neusiedler See czyli Jeziora Nezyderskiego.


Wystarczy na południe od Wiednia w Traiskirchen porzucić autostradę prowadząca do Grazu i Klagenfurtu i pojechać w stronę Eisenstadt i dalej na Rust, aby znaleźć się w jednym z najciekawszych europejskich regionów winiarskich. Jest to przy tym okolica bardzo interesująca nie tylko dla miłośników wina. Łagodne, malownicze wzgórza, historyczne miasteczka, piękne jezioro – raj dla żeglarzy i miłośników plażowania, wreszcie doskonale przygotowane ścieżki rowerowe, to wszystko pozwala spędzić tu nawet  cały urlop


No i wreszcie wina. W otoczeniu Neusiedler See, zwłaszcza wokół miasteczka Rust powstają najlepsze austriackie i jedne z najlepszych na świecie wina słodkie. Specyficzny mikroklimat, ponad 300 słonecznych dni w roku i ciepłe masy wilgotnego powietrza unoszące się nad jeziorem tworzą doskonałe warunki do rozwoju na owocach winogron szlachetnej pleśni zwanej botrytis cinerea. winnice Neusiedlersee-Hugelland Ten mikroskopijny grzybek, atakując winogrono, uszkadza jego skórkę, ułatwiając odparowanie wody, a co za tym idzie zagęszczanie moszczu. Taki zagęszczony moszcz fermentuje bardzo powoli, niekiedy długimi miesiącami, dając w efekcie wino bardzo skoncentrowane o niezwykle bogatym bukiecie aromatów oraz mocnym, długim i pełnym, słodkim smaku. Tak wielkiej klasy wina słodkie powstają w kilku zaledwie miejscach na świecie. Sauternes, Alzacja, dolina Loary, Tokaj, dolina Renu i Mozeli to w zasadzie wszystko. Oprócz win »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).