Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winnice najwyżej na świecie (2009-08-01)


Boliwia, kraj leżący w Ameryce Południowej, na północ od Argentyny, Chile i Paragwaju, graniczący ponadto z Brazylia i Peru jest także o czym mało kto wie, producentem i eksporterem wina. Powierzchnia upraw jest niezbyt imponująca, ledwie 2000 hektarów, bowiem warunki do uprawy winorośli w tym gorącym i wyżynnym kraju są bardzo trudne. Jest po prostu za ciepło. Boliwia leży między 12 a 22 stopniem szerokości geograficznej południowej. Jedynie w okręgu Tarija, na południu kraju można myśleć o uprawie winogron a i to głownie dlatego, że winnice usytuowane są na dużych wysokościach, pomiędzy 1800 a 2800 nad poziomem morza. Tym samym są to najwyżej na świecie położone uprawy. Vinos de Altura, czyli wino z wysokości jak często można przeczytać na etykietach, często produkowane wyłącznie po to aby destylować lokalna brandy zwaną singani, osiągają już nierzadko jakość pozwalająca na ich eksport na bardziej wymagające rynki. Najważniejsze uprawiane tu odmiany to białe: sauvignon blanc, riesling, colombard, chardonnay,. torrontes, ugni blanc i muskat aleksandryjski oraz czerwone: cabernet sauvignon, syrah, malbec, merlot, barbera, tannat, pinot noir i blauer portugieser.


Do najlepszych boliwijskich producentów, znanych już za granicą należą: Kohlberg, Campos de Solana, La Concepcion, Sausini, Magnus i Casa Grande. Władze regionu Tarija, w odróżnieniu od naszych, popierają rozwój winiarstwa, wytyczają szlaki winne dla turystów, wspomagają plantatorów.  Jest więc szansa, że wina boliwijskie trafia i do nas, i staną się, być może, symbolem Boliwii w stopniu większym niż kokaina

« więcejautor: sch

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).