Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Szampan z Anglii? (2010-02-03)


No może nie szampan ale wino musujące doskonałej jakości na pewno. Przy tym wina musujące z Anglii, mają paradoksalnie więcej wspólnego z szampanem niż wiele innych, znacznie bardziej znanych trunków. Południowa Anglia, zwłaszcza Sussex i Hampshire, mają bardzo podobne warunki glebowe i klimatyczne do chłodnej, jak na Francję, Szampanii. Nyetimber Warunki, w których główne szampańskie odmiany: chardonnay, pinot noir i pinot meunier czują się nie gorzej niż w ojczyźnie szampana. Jednak jeszcze do niedawna nie przekładało się to na jakość win, które przez lata uważane były za coś w rodzaju lokalnej ciekawostki, a angielskie winnice za przejściowy kaprys nudzących się emerytów. Może i tak było, teraz jednak angielskie wina musujące stają do konkurencji jak równy z równym a czasami nawet tę konkurencję wygrywają.


Na ostatnim konkursie win musujących w Veronie rocznikowe Classic Cuvée 2003 z winnicy Nyetimber pozostawiło w pobitym polu tak renomowane szampany jak Bollinger, Roederer, Ayala, Pommery, Goset i Perrier, całkowicie podbijając międzynarodowe jury, złożone z sommelierów, winiarzy i krytyków winiarskich. Triumfator Ten sukces nie wziął się znikąd. Winnica Nyetimber, założona w roku 1988 przez pochodzące z Chicago małżeństwo Sandy i Stuarta Moss, to najambitniejsze i największe jak do tej pory tego typy przedsięwzięcie w Wielkiej Brytanii. Ponad 140 hektarów obsadzonych krzewami chardonnay, pinot noir i pinot meunier, daje od kilku lat sporej klasy wina z godną podziwu regularnością. Winobranie w Nyetimber Ważne jest też to, że nie próbują one naśladować szampana. Jak mówi główny winemaker  Cherrie Spriggs: „Nie pretendujemy do smaku szampana. Oferujemy wina o innym charakterze, zdolne jednak stanąć ramię w ramię z szampanem. Angielskie wina musujące mogą konkurować z szampanem na światowym poziomie. To ekscytująca chwila”.


To może być ważny moment nie tylko dla Nyetimber ale także dla pozostałych ambitnych winiarzy, przekonanych, że mogą robić wina światowej klasy. Za Nyetimber stoją już w »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku i jak głosi opowieść pierwszy krzyż wykonano z winorośli, aby podkreślić, że wiara i wino to najświętsze skarby.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).