Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Męskie, żeńskie czy nijakie (2010-02-14)


Do powszechnie stosowanych i z gruntu moim zdaniem nieuzasadnionych stereotypów należą określenia wina męskie i wina kobiece. Przy czym nie chodzi o to czy producentem wina był mężczyzna czy kobieta, czy wino wyszło spod męskiej czy kobiecej ręki. Agnes Hasselbach z winnicy Gunderloch Sprawa dotyczy  raczej stereotypu gustów, smaków i upodobań jaki przewija się w wielu o winach rozmowach i dyskusjach. Otóż mówiąc wina męskie ma się na ogół na myśli wina mocne, garbnikowe, szorstkie, o wysokiej kwasowości, podczas gdy przez wina kobiece rozumie się trunki łagodne, miękkie aromatyczne, często półwytrawne czy nawet słodkie. Komuś tam wyszło nawet z jakichś badań i tym próbuje się podpierać, że takie właśnie wina wolą kobiety.


I przeciw takiemu właśnie stereotypowi chciałbym na tych łamach gorąco zaprotestować. Zastrzegając że nie jestem feministką ani macho, nie zgadzam się na takie uproszczenia, zwłaszcza że w podtekście ukrywa się w nich niesprawiedliwa ocena kobiet, to może pół biedy, ale często także win, a to już gorzej. Jeff McBride winemaker z Corn Creek w Napa Podobnie uproszczone bywają opinie na temat bardziej czy mniej wyczulonego zmysłu węchu i smaku jakim rzekomo dysponują panie. Próbuje się na ten temat dorabiać całe teorie o większej czy mniejszej przydatności kobiet w takich zawodach jak sommelier czy producent wina. Tymczasem moje doświadczenia w obu kwestiach są diametralnie inne.


Znam osobiście co najmniej tyle samo kobiet, co mężczyzn wśród wybitnych producentów wina, przy czym charakter win jakie produkują nie zależy jak sądzę od ich płci, ale przede wszystkim od stosowanych odmian winogron i warunków glebowo klimatycznych w jakich dojrzewają.


Znam również wiele kobiet i mężczyzn, sommelierów o wybitnym, wręcz fenomenalnym smaku i nie mogę stwierdzić, która płeć osiąga tu lepsze wyniki. Być może istnieją na ten temat badania statystyczne potwierdzające którąś z tez, ale ja ich nie znam. Podobno kobiety mają mniej kubków smakowych na języku i podniebieniu, ale w żaden sposób »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).