Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Coś do wina? winniczek (2010-03-20)

Nie trzeba nawet śledzić archeologicznych doniesień, czy opisów wykopalisk, aby dojść do wniosku, ze ślimaki musiały być jednymi z pierwszych zwierząt włączonych do jadłospisu człowieka już w czasach prehistorycznych. Ludzie dość szybko odkryli, że znacznie łatwiej nazbierać ślimaków niż męczyć się całymi dniami w niepewnej  pogoni za zwierzyną.

Wielkimi smakoszami ślimaków okazali się Rzymianie, którzy uważali je nie tylko za przysmak ale także środek leczniczy i przede wszystkim afrodyzjak. To Rzymianie pierwsi zajęli się hodowlą ślimaków w parkach i pałacowych ogrodach. Opracowali także sposoby karmienia i tuczenia ślimaków. winniczek W średniowiecznej Europie hodowlę podjęli zakonnicy, przygotowujący pożywienie na dni postne, których w ówczesnym kalendarzu wypadało ponad 190. Uważa się, nawet, że powszechnie występujące w Polsce winniczki, pochodzą z przyklasztornych hodowli, z których wydostały się na wolność  i znakomicie zaadaptowały w nowym środowisku. Mimo obfitości występowania ślimaków w Polsce, nigdy nie zajęły one istotnego miejsca w naszym jadłospisie. W kraju gdzie pod dostatkiem było mięso, ryby i zboże, niechętnie witano takie nowości. Zupełnie inaczej rzecz miała się we Francji, gdzie ślimaki, wraz z żabimi udkami i foie gras stały się symbolem tamtejszej gastronomii.  


Jadalne odmiany ślimaka pochodzą z rodziny helicidae. Należy do niej nasz winniczek czyli helix pomatia, zwany także ślimakiem burgundzkim oraz helix aspersa występujący głównie w Europie południowej. Wielkie zapotrzebowanie przede wszystkim francuskich, ale także włoskich, a ostatnio również amerykańskich konsumentów zaspokajane jest w znacznej mierze przez ślimaki pochodzące z ferm hodowlanych. Mięso ślimaków hodowlanych uważane jest za delikatniejsze, a ponadto możliwe jest dokładne kontrolowanie paszy, co pozwala w pewnym stopniu kształtować cechy odżywcze i smakowe mięsa. Z kolei zaletą polskich winniczków jest fakt, iż żyją na wolności i odżywiają się dziko rosnącymi trawami i ziołami. W czasach mody na zdrową żywność nie jest to bez znaczenia..


W sklepach zazwyczaj możemy kupić ślimaki »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).