Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wino z Etiopii ? (2010-07-14)


Kolejna interesująca wiadomość dla amatorów win z krajów egzotycznych. Castel Group, największy francuski producent wina, sprzedawanego w ogromnej części w supermarketach na całym świecie, także w Polsce, rozpoczyna właśnie inwestycje zmierzające do uruchomienia produkcji wina w Etiopii. Dlaczego akurat w Etiopii ? Jest chyba sporo miejsc na świecie bardziej nadających się do uprawy winorośli. Warunki klimatyczne nie wydają się zbyt zachęcające. Średnie temperatury roczne, wahające się w różnych regionach od 25 do 35˚C są zdecydowanie zbyt wysokie by uzyskać winogrona odpowiedniej jakości do produkcji dobrych win. W całym kraju panuje klimat podrównikowy, w części wschodniej suchy, niemal pustynny, zaś w części zachodniej, na Wyżynie Abisyńskiej wilgotny, zbyt wilgotny, powodujący zagrożenie winnych krzewów różnymi chorobami wywoływanymi przez grzyby i pleśnie. Jedynym atutem może okazać się wysokość. Znaczna część terytorium Etiopii leży powyżej 1200 m nad poziomem morza. Takie usytuowanie nawet w gorącym klimacie daje nadzieję na chłodne noce, dzięki którym owoce zachowują świeżość i naturalne aromaty, a wino odpowiednią kwasowość. Po co jednak szukać miejsc na winnice w warunkach tak mało sprzyjających ?


Rzecznik Castela twierdzi, że firmę zaprosił rząd w Etiopii w nadziei na inwestycje mające doprowadzić do restauracji przemysłu winiarskiego w tym kraju. Dziwne. Do tej pory, Etiopia słynęła raczej z fermentowanych miodów i wytwarzanych z nich napojów, sprzedawanych zresztą w wielu krajach świata. Cóż pszczoły znacznie lepiej znoszą gorący klimat niż winnice. Oczywiście produkowano również wino, w ilości dającej Etiopii 61 miejsce wśród 69 krajów winiarskich. Wina te sprzedawane były głównie w krajach skandynawskich, przede wszystkim w Norwegii. Takie marki jak Kemila, Awash Cristal czy Gouder są tam dobrze znane. To ostatnie było nawet reklamowane dowcipnym sloganem: „French wine is good, Ethiopian wine is gouder”. Jeden z krytyków napisał nawet, że Etiopia ma najlepsze warunki do uprawy winorośli między Zimbabwe a północną »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Za tak zwane wino korkowe odpowiedzialny jest pewien gatunek grzyba rozwijającego się niekiedy w korze dębu korkowego. W zetknięciu grzyba z chlorem, znajdującym się w środkach czystości stosowanych do mycia i odkażania, powstaje związek chemiczny zwany trójchloroanizolem. To właśnie TCA nadaje winu nieprzyjemny, zatęchły, "korkowy" zapach i drażniący gorzki smak.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).