Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wina wakacyjne (2006-03-06)

Każdy z nas pamięta z pewnością sytuację, kiedy to kupione podczas urlopu wino, którym zachwycaliśmy się podczas wakacyjnych podróży po Grecji, Włoszech czy Francji, fot.sch o Bułgarii już nie wspominając, po powrocie do domu traci niespodziewanie cały swój blask i czar. Pieczołowicie przewiezione przez kilka granic, przechowywane, przez wiele miesięcy butelki czekają na moment, w którym zapragniemy przywołać piękne wspomnienia. Otwieramy je z drżeniem serca i nic. Nic prócz rozczarowania. Nazywam takie wina wakacyjnymi. Są one najlepszym potwierdzeniem, że wino to nie tylko aromat i smak. Równie ważne, często nawet ważniejsze są okoliczności w jakich próbujemy wino, nastrój, atmosfera, samopoczucie. Wina wakacyjne nie są winami wielkimi. Często są to przeciętne, choć dobrze zrobione wina, które w tajemniczy sposób tworzą atmosferę wakacyjnej przygody.
Do najbardziej typowych win wakacyjnych należy bez wątpienia grecka retsina. fot.sch
Od tysiącleci wytwarzana tą samą metoda polegającą na dodawaniu do fermentującego moszczu żywicy sosnowej. Przed wiekami zabieg ten miał przede wszystkim znaczenie konserwujące. Nie znano wówczas technologii zabezpieczających wino przed zepsuciem, przechowywano je więc w glinianych dzbanach i amforach powlekanych żywicą. Retsinę produkuje się z białej odmiany savatiano, charakteryzującej się niską kwasowością i miękkim, neutralnym smakiem. Po dodaniu żywicy z sosen Aleppo nabiera orzeźwiającego żywicznego aromatu. Dobrze schłodzona doskonale pasuje do sałatki z fetą. Z dala od greckiego słońca, zapachu morza i szumu fal po prostu rozczarowuje.
Innym, z pewnością doskonale znanym, przykładem win wakacyjnych są różowe wina z Prowansji. Przede wszystkim doskonale orzeźwiają i gaszą pragnienie. Nie ma chyba nic lepszego podczas upalnego popołudnia na Lazurowym Wybrzeżu niż prowansalskie aïoli z podanym w zimnym glinianym dzbanku rosé. Kłopot polega na tym, że trudno znaleźć różowe wino, które wytrzymałoby konfrontację z mglistymi, chłodnymi wieczorami polskiej jesieni. Różowe wina z Prowansji, choć w ostatnich latach stają się coraz lepsze, nadal jednak są »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).