Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Rosja - nowa ziemia obiecana? (2011-11-27)


Rosja, dotychczas ewidentny kopciuszek winiarskiego świata, powoli się budzi. Zaczynają tu powstawać przyzwoite wina z pewnymi szansami na eksport. Uprawy winorośli w Rosji koncentrują się na północnym Kaukazie, w Kraju Krasnodarskim, pomiędzy morzami Kaspijskim i Azowskim. Za czasów carskich, także po rewolucji produkowano tu morze raczej marnych wzmacnianych win, niemniej areał winnic był całkiem poważny. regiony winiarskie Rosji Zmniejszono go znacznie podczas antyalkoholowej krucjaty Gorbaczowa, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Obecnie eksploatuje się tu 97 tysięcy hektarów winnic, które dają około 230 tysięcy ton winogron. Mimo bliskości ciepłego Morza Czarnego i położenia na podobnej szerokości geograficznej co Bordeaux, klimat jest zdecydowanie kontynentalny i choć lata są słoneczne i ciepłe, mroźne zimy wymagają dodatkowej ochrony (osłonięcia) winnych krzewów. Jeszcze do niedawna dominowały tu państwowe kombinaty, których głównymi produktami były wina wzmacniane, stanowiące ponad 70% produkcji i to zmieniło się całkowicie. Wytwarzanie wina stało się domeną prywatnych przedsiębiorców, zaś ponad 90% produkcji regionu to jakościowe wina wytrawne.


Paradoksalnie, podczas kiedy kolejni rosyjscy oligarchowie wykupują winnice w Bordeaux i Szampanii, francuscy, i nie tylko, winiarze właśnie w Kraju Krasnodarskim próbują znaleźć swoją ziemię obiecaną. Franck Duseigneur Jednym z nich jest Franck Duseigneur, który od siedmiu lat pracuje w winiarni Château Le Grand Vostock.  Winiarnia, zaprojektowana przez architekta Philippe’a Mazières na wzór klasycznego francuskiego château, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt i wszelkie udogodnienia  technologiczne. Sama winnica zajmuje ponad 1600 hektarów ziemi pod uprawę, lasów i wód, należących niegdyś do sowchozu w wiosce Sadovy około 50 kilometrów od Morza Czarnego. Firma eksploatuje obecnie około 500 hektarów winnic. Winnica Grand Vostock Sporą część nasadzeń zajmują  krzewy  wyhodowane z sadzonek sprowadzonych z Francji – głównie merlot, ale rosną tu również odmiany gruzińskie jak rkatsiteli i saperavi oraz, z uwagi na surowy klimat, odmiany hybrydowe, znane również polskim winiarzom jak na przykład gołubok.Franck Duseigneur oraz jego żona Gaëlle »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).