Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Chińczyk w Burgundii (2012-08-30)


Przez francuskie media przetoczyła się ostatnio burza związana z zakupem burgundzkiej winnicy przez biznesmena z Chin. Otóż właściciel jednego z kasyn w Makau wyłożył 8 milionów euro na zakup podupadającego XII wiecznego zamku – Château de Gevrey-Chambertin, wraz z otaczająca go dwuhektarową winnicą. Natychmiast został oskarżony o wszelkie możliwe bezeceństwa. Jean-Michel Guillon, prezes związku producentów wina w Gevrey-Chambertin zarzucił mu profanowanie francuskiego dziedzictwa,  zaś wtórujący mu wiceprzewodniczący prawicowego Frontu Narodowego domagał się od rządu aby pomógł zachować dla Francji jej narodowy skarb. Dlaczego zakup mikroskopijnej winnicy, wraz z zamkiem, którym wcześniej nikt się nie interesował wzbudził takie wzburzenie? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze Burgundia to nie Bordeaux. Nad Żyrondą ponad dwadzieścia posiadłości należy już do przybyszów z Azji i nikogo to specjalnie nie porusza, jednak Akwitania, będąca we władaniu Anglików przez kilkaset lat jest znacznie bardziej kosmopolityczna od starej Burgundii. Od lat pierwsze skrzypce w Bordeaux odgrywają rodziny szkockiego i irlandzkiego pochodzenia, które tworzyły winiarską potęgę regionu. Burgundia to serce Francji i duma jej winiarstwa, to najdroższe i najmniej zrozumiałe dla laika wina na świecie, szczyt francuskiego esprit. Przybysz z Chin nie był tu specjalnie mile widziany, zwłaszcza, że kupując winnicę, przebił niemal dwukrotnie ofertę miejscowych winiarzy. Osiem milionów za dwuhektarową posiadłość to nowy rekord, a ma to znaczenie bardzo praktyczne. Otóż podatek spadkowy od burgundzkich winnic wyliczany jest na podstawie średniej ceny hektara, a tak transakcja znacznie tę średnią cenę podnosi. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. I nie miało przy tym znaczenia, że nabywca z Chin jest jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów win francuskich w Azji, że do prowadzenia winnicy zatrudnił Erica Rousseau z kultowej posiadłości Domaine Armand Rousseau, wreszcie, że najprawdopodobniej uratuje on zamek przed popadnięciem w ruinę. W każdym razie, we francuskich mediach mało komu »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).