Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Tajemnice Dębowych beczek (2006-05-30)

Beczki w Villa Forano Beczki to wynalazek epoki nowożytnej, nieznany w czasach antyku. Do transportu i przechowywania wina powszechnie używano wówczas glinianych amfor. Były to naczynia niepraktyczne, wymagające dużej ostrożności, zwłaszcza podczas podróży. W dodatku wino przechowywało się w nich nienajlepiej, wymagając najróżniejszych konserwujących dodatków, jak żywica czy korzenne przyprawy. Wprawdzie już wcześniej w Egipcie używano beczek z drzewa palmowego, były jednak one dość nietrwałe i choć rozwiązywały problem transportu, nie nadawały się jednak do dłuższego przechowywania ani wina ani oliwy czy innych płynów. Powszechnie stosowano wówczas naczynia gliniane. W glinianej beczce mieszkał słynny filozof Diogenes, w glinianych amforach przechowywano i przewożono wino i oliwę, wreszcie w glinianych, zakopanych w ziemi dzbanach, zwanych kwevris, fermentowało wino w dawnej Gruzji. Drewniane beczki to wynalazek zamieszkujących Galię celtyckich plemion. Praktyczne i niezawodne, zwłaszcza podczas transportu wody wyboistymi, krętymi drogami prowadzącymi przez alpejskie doliny, beczki szybko zostały zaadaptowane przez Rzymian do przewożenia i przechowywania właśnie wina. Beczki wytwarzano wówczas z wielu rodzajów drzewa, jednak producenci wina dość szybko zorientowali się, że najlepiej nadaje się do tego dębina, dzięki której wino nabiera nowych, nieznanych dotąd właściwości. Alain Paret w Dolinie Rodanu
O aromatach wzbogacających wino, a pochodzących od beczek opowiadać można długo. Nie piszemy wprawdzie pracy naukowej, jednak warto zdać sobie sprawę jakie elementy palety aromatycznej win pochodzić mogą od czynnika zewnętrznego, czyli beczki. Leżakując w beczkach wino wzbogaca się w naturalne zapachy dębowego drewna, wśród których najsilniejsze to wanilia, żywica, cedr, tytoń, trociny, igliwie, koper, mięta, goździki, skórka pomarańczowa, kokos i cynamon, by wyliczyć tylko te najbardziej intensywne. Ale to nie wszystko. Beczki dębowe podczas ich przygotowywania są wypalane od wewnątrz, co również staje się źródłem dodatkowych elementów winnego bukietu. Podczas wypalania powstaje cały szereg charakterystycznych aromatów, przede wszystkim słodkich takich jak brunatny cukier, karmel, miód i czekolada. Do tego dochodzą zapachy »

<<< [1] 2 3 4 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).