Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Szampan z polskim rodowodem (2006-12-30)

Trudno znaleźć wino bardziej francuskie niż szampan. Vin de la civilisation, jak nazywał szampana Talleyrand, od dwóch stuleci jest symbolem francuskiego art de vivre. W historii było i jest wiele wspaniałych, niepowtarzalnych win, ale tylko szampan zawładnął do tego stopnia wyobraźnią milionów ludzi na całym świecie. Mimo iż w wielu krajach i regionach produkuje się doskonałe wina musujące, często tą samą jak w Szampanii metodą, prawdziwy prestiż zarezerwowany jest dla szampana. Producenci w Szampanii nie byli nawet pierwsi. Co najmniej sto lat wcześniej musujące wina produkowano metodą klasyczną we włoskiej prowincji Franciacorta. Jednak to szampan w wielkim stylu zdobył świat, stając symbolem zabawy, wyższych sfer, uznanym jednocześnie przez cyganerię, artystów i świat sztuki.
Z niemałym wiec zaskoczeniem, podczas podróży po Szampanii, mogłem spróbować prawdziwego szampana o prawdziwie polskim rodowodzie. Denis Jackowiak z polskim orłem Prawdziwego, bo wytwarzanego w sercu Szampanii kilka kilometrów od Reims. Polskiego, bo od kilkudziesięciu lat produkują go państwo Jackowiakowie. Najpierw Władysław, a od kilkunastu lat jego syn Denis. Jak wiele innych rodzinnych historii w Szampanii, również ta zaczyna się od kobiety. Była nią panna Rondeau, którą Władysław Jackowiak, podporucznik Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, poznał w Pargny-les-Reims, gdzie w latach czterdziestych służył w kompanii wartowniczej w obozie dla jeńców niemieckich. W roku 1946 roku młodzi wzięli ślub, zaś ojciec panny Rondeau podarował im 0,6 hektara winnicy i w ten sposób właśnie zaczęła się historia szampana Jackowiak-Rondeau.
Syn Władysława, Denis Jackowiak nie mówi po polsku, choć wydaje się, że tego żałuje. W każdym razie, na każdym kroku podkreśla swoje polskie korzenie. Polskie akcenty obecne są w domu państwa Jackowiaków, zaś wejścia do w piwnicy, w której leżakują szampany, strzeże zawieszony nad drzwiami biały polski orzeł w koronie, na czerwonym tle. Pikanterii dodaje fakt, że butelki szampana Jackowiak-Rondeau, z takim właśnie charakterystycznym wizerunkiem »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).