Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
6 putonów (2008-06-25)


Dobry tokaj. Czyż może być lepsze wino? Te rozważania towarzyszą otwartej właśnie butelce sześcioputonowego tokaju Janosa Arvaya z doskonałego rocznika 2000. Bliska mi osoba, którą do doświadczeń z tokajami zniechęciły skutecznie eksponaty zalegające półki hipermarketów, z niedowierzaniem sięgnęła po kieliszek, by po dłuższej chwili skomentować: „To najlepsze wino jakie piłam w życiu”. Czy rzeczywiście najlepsze, trudno wyrokować, z pewnością wśród arystokracji win wybitnych tokaje bez trudu znajdują sobie poczesne miejsce.


Na czym polega fenomen tego wina, które w szlacheckiej Polsce cenione było znacznie wyżej od francuskich, a dzisiaj, po kilkudziesięcioletniej przerwie, odzyskują uznanie w winiarskim świecie? Przyczyn jest co najmniej trzy i jak zwykle przy każdym wielkim winie są takie same: gleba, klimat i odmiany winorośli. W przypadku tokaju także bardzo specyficzna niespotykana gdzie indziej metoda produkcji.


Terroir w Tokaju to czerwone gleby wulkaniczne, przetykane lessami. Dają one winom mocna mineralność i przede wszystkim wyraźną kwasowość. To jedna z najważniejszych cech win tokajskich. Dzięki tej kwasowości nawet najbardziej słodkie wina, a pamiętajmy, że zawartość cukru w słodkich tokajach przekracza niejednokrotnie 200 gramów na litr, stają się zrównoważone i eleganckie. To co gdzie indziej byłoby zaledwie słodkim syropem w Tokaju staje się wyrafinowanym, przenikliwie czystym nektarem.


Położenie tokajskich winnic, na wzgórzach Zemplen u zbiegu dwóch rzek: Cisy i Bodrog, tworzy specyficzny mikroklimat, dzięki któremu na owocach winorośli może rozwijać się szlachetna pleśń.  Kto zetknął się kiedyś z tym określeniem wie, że szlachetna pleśń czyli botrytis cinerea powoduje uszkodzenie skórki winogron, dzięki czemu z miąższu owocu odparowuje woda. Zaatakowane przez botrytis owoce, podsychają, przypominając nieco spleśniałe rodzynki, a wyciskany z nich moszcz jest gęsty, bardzo skoncentrowany, słodki i niezwykle aromatyczny.


Wiele słodkich win na świecie powstaje z zaatakowanych przez botrytis winogron, jednak najlepsze tokaje, produkuje się w sposób bardzo specyficzny. Otóż najpierw wytwarza się tak zwane »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz
3.

Komentarze:

 

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).