Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Temperatury podawania


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. Związki aromatyczne charakterystyczne dla win czerwonych, o dużych cząsteczkach, ciężkie, mniej lotne, parują wolniej, potrzebują nieco wyższej temperatury, aby rozwinąć całe bogactwo swoich zapachów, dlatego też czerwone wina podajemy zwykle nieco cieplejsze niż białe, ale i tak należy je schłodzić. Wina czerwone lekkie i młode, na przykład beaujolais podaje się temperaturze 13 – 14° C. Dla większości czerwonych win, najlepsza będzie temperatura około 15 – 16° C. Tylko najstarsze i najbardziej szlachetne trunki, takie jak stare bordeaux, burgundy, barolo czy dojrzała rioja, wymagają temperatury wyższej, nigdy nie przekraczającej jednak 18° C.


Wina białe, w których dominują przede wszystkim lekkie, ulotne aromaty kwiatów i owoców, podajemy chłodniejsze. Młode i proste w temperaturze od 8 do 10° C, starsze, bardziej złożone, szlachetniejsze jak na przykład dobre burgundy, znacznie lepiej smakują przy 12 do 14° C, a więc podobnie do młodych czerwonych.


Wina musujące, podaje się na ogół mocniej schłodzone, pomiędzy 6 a 8° C.


 

« więcej

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).