Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Temperatury podawania


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. Związki aromatyczne charakterystyczne dla win czerwonych, o dużych cząsteczkach, ciężkie, mniej lotne, parują wolniej, potrzebują nieco wyższej temperatury, aby rozwinąć całe bogactwo swoich zapachów, dlatego też czerwone wina podajemy zwykle nieco cieplejsze niż białe, ale i tak należy je schłodzić. Wina czerwone lekkie i młode, na przykład beaujolais podaje się temperaturze 13 – 14° C. Dla większości czerwonych win, najlepsza będzie temperatura około 15 – 16° C. Tylko najstarsze i najbardziej szlachetne trunki, takie jak stare bordeaux, burgundy, barolo czy dojrzała rioja, wymagają temperatury wyższej, nigdy nie przekraczającej jednak 18° C.


Wina białe, w których dominują przede wszystkim lekkie, ulotne aromaty kwiatów i owoców, podajemy chłodniejsze. Młode i proste w temperaturze od 8 do 10° C, starsze, bardziej złożone, szlachetniejsze jak na przykład dobre burgundy, znacznie lepiej smakują przy 12 do 14° C, a więc podobnie do młodych czerwonych.


Wina musujące, podaje się na ogół mocniej schłodzone, pomiędzy 6 a 8° C.


 

« więcej

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).