Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Temperatury podawania


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. Związki aromatyczne charakterystyczne dla win czerwonych, o dużych cząsteczkach, ciężkie, mniej lotne, parują wolniej, potrzebują nieco wyższej temperatury, aby rozwinąć całe bogactwo swoich zapachów, dlatego też czerwone wina podajemy zwykle nieco cieplejsze niż białe, ale i tak należy je schłodzić. Wina czerwone lekkie i młode, na przykład beaujolais podaje się temperaturze 13 – 14° C. Dla większości czerwonych win, najlepsza będzie temperatura około 15 – 16° C. Tylko najstarsze i najbardziej szlachetne trunki, takie jak stare bordeaux, burgundy, barolo czy dojrzała rioja, wymagają temperatury wyższej, nigdy nie przekraczającej jednak 18° C.


Wina białe, w których dominują przede wszystkim lekkie, ulotne aromaty kwiatów i owoców, podajemy chłodniejsze. Młode i proste w temperaturze od 8 do 10° C, starsze, bardziej złożone, szlachetniejsze jak na przykład dobre burgundy, znacznie lepiej smakują przy 12 do 14° C, a więc podobnie do młodych czerwonych.


Wina musujące, podaje się na ogół mocniej schłodzone, pomiędzy 6 a 8° C.


 

« więcej

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku i jak głosi opowieść pierwszy krzyż wykonano z winorośli, aby podkreślić, że wiara i wino to najświętsze skarby.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).