Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Spośród wszystkich regionów winiarskich Francji dolina Rodanu jest prawdopodobnie najstarszym. Pierwsze winnice założyli tu greccy
koloniści z Marsylii w VI wieku przed Chrystusem. Prawdopodobnie Grecy, lub nieco później, Rzymianie sprowadzili, pochodzącą z Sziraz w Persji, szlachetną odmianę winorośli, zwaną syrah, z której do dziś wytłacza się jedne z najlepszych czerwonych win. W końcu I wieku największym rynkiem zbytu stał się Rzym. Obawiający się konkurencji plantatorzy z Italii wymogli na cesarzu Domicjanie edykt nakazujący zniszczenie wszystkich galijskich winnic. Jak się wydaje, nakaz ten nie był wykonywany zbyt gorliwie, zaś dwieście lat później został uchylony przez cesarza Probusa. Po upadku Rzymu, zniszczone podczas najazdu barbarzyńskich plemion winnice, długo nie mogły odzyskać dawnej świetności. Wprawdzie pod egidą kościoła następowało stopniowe odrodzenie kultury wina, jednak wskutek protekcjonistycznej polityki celnej i podatkowej władców Akwitanii (Bordeaux) i Burgundii, eksport win z północnej części doliny Rodanu został na wiele wieków zahamowany.
Winnice południa uniknęły stagnacji i rozwijały się bardzo pomyślnie dzięki splotowi wydarzeń znanych dzisiaj jako awiniońska niewola papieży. W 1309 r. , pod naciskiem króla Francji, pragnącego wpływać na politykę Kościoła, papież Klemens V przeniósł stolicę papiestwa z Rzymu do Awinionu. Przez blisko siedemdziesiąt lat kolejni papieże dbali o rozwój należących do nich winnic. Nie zapomniano o nich również po powrocie stolicy Kościoła do Rzymu. W XVI wieku już 77 parafii utrzymywało się z produkcji i sprzedaży cieszących się coraz większą sławą win. Sto lat później w 1680 r. dzięki otwarciu kanału Południowego, łączącego deltę Rodanu z Garonną w pobliżu Bordeaux nadrodańskie wina uzyskały dostęp do Atlantyku i portów angielskich.
Nazwa Côtes-du-Rhône pojawiła się po raz pierwszy w 1731 roku, kiedy to winiarze z kilku gmin departamentu Gard, między innymi Lirac, Tavel i Chusclan zaczęli oznaczać swoje wina wypalając na beczkach litery CDR. Stworzono wówczas podstawy norm jakości, określając warunki zbioru, wytwarzania i przechowywania win. Ta wiedza i dbałość o jakość bardzo przydała się po inwazji filoksery, amerykańskiej mszycy, która w drugiej połowie XIX wieku spustoszyła europejskie winnice. Winiarze znad Rodanu, byli jednymi z pierwszych, którzy potrafili odtworzyć uprawy i odbudować reputację swoich wyrobów.
Po II wojnie światowej, kiedy zabrakło tanich win z odzyskujących niepodległość »
<<< [1] 2 >>>

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).