Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Vienne – Dobrze zacząć wędrówkę od Vienne, starego miasta gdzie niezliczone świadectwa panowania rzymskiego współistnieją z romańskimi i gotyckimi kościołami. Świątynia Augusta i Liwii z I w. p.n.e., Amfiteatr rzymski, XII-wieczna katedra Św. Maurycego.
Condrieu – W czasach antycznych ważny port na rzece. Zabytkowe fortyfikacje, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę. Warto zajrzeć do Domaine Georges Vernay, gdzie można spróbować oraz kupić naprawdę wyjątkowe Condrieu i Côte Rôtie. Wizyty od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 12 i 14.30 – 18.00. tel. (4) 74-56-81-81
Malleval – Stare średniowieczne miasto, którego nazwa pochodzi od słów Mala Vallée, co oznacza „ciasny przesmyk”. Warto zobaczyć malownicze przełomy rzeki „Gorges de Malleval”, obejrzeć stary zamek, i spróbować win w posiadłości Pierre Gaillard. Tu niestety trzeba wcześniej umówić się na wizytę. Tel. (4) 74-87-13-10
Limony – W epoce galo-romańskiej port o dużym znaczeniu. Stąd liczne zabytki z czasów antyku, wśród których zwraca uwagę wspaniale zachowana mozaika z II w. Miasteczko znajduje się na terenie appellation Saint-Joseph. Warto więc spróbować tych doskonałych, niedrogich i trudno dostępnych w Polsce win.
Tain-l’Hermitage – samo miasteczko, choć pięknie położone, nie jest bardzo interesujące. Koniecznie trzeba jednak je odwiedzić, by spróbować słynnych win Hermitage. Przez całe lata za najlepsze wino z Hermitage uchodziło La Chapelle Paula Jaboulet, jednak w ostatnich latach ustąpiło nieco pola innym. Warto odwiedzić firmę Chapoutier z uwagi na możliwość zakupu starych roczników. Ponadto braci Delas i Marca Sorrela, także z uwagi na doskonałe wina białe.
Saint-Péray – Doskonały punkt wypadowy dla poznania win z Cornas i Saint-Péray. Na górującej nad miastem wyniosłej skale malownicze ruiny zamku de Crussol, przypominające zamki katarów. Co krok degustacje bardzo dobrych i niedrogich win.
Vaison-la-Romaine - średniowieczne stare miasto, liczne zabytki z czasów imperium rzymskiego. Muzeum archeologiczne. W położonej pod miastem posiadłości Christiana Gély (tel.: 4-90-46-01-58) można spróbować doskonałych win Côtes-du-Rhône.
Orange - doskonale zachowany teatr rzymski, gdzie do dziś odbywają się letnie przedstawienia. Łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwa legionów. Dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych winnic, zwłaszcza w Gigondas, gdzie polecić można Domaine Les Goubert (tel. 4-90-65-86-38)
Avignon - miasto papieży otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. XIV-wieczny pałac »
<<< [1] 2 >>>

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).