Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Vienne – Dobrze zacząć wędrówkę od Vienne, starego miasta gdzie niezliczone świadectwa panowania rzymskiego współistnieją z romańskimi i gotyckimi kościołami. Świątynia Augusta i Liwii z I w. p.n.e., Amfiteatr rzymski, XII-wieczna katedra Św. Maurycego.
Condrieu – W czasach antycznych ważny port na rzece. Zabytkowe fortyfikacje, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę. Warto zajrzeć do Domaine Georges Vernay, gdzie można spróbować oraz kupić naprawdę wyjątkowe Condrieu i Côte Rôtie. Wizyty od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 12 i 14.30 – 18.00. tel. (4) 74-56-81-81
Malleval – Stare średniowieczne miasto, którego nazwa pochodzi od słów Mala Vallée, co oznacza „ciasny przesmyk”. Warto zobaczyć malownicze przełomy rzeki „Gorges de Malleval”, obejrzeć stary zamek, i spróbować win w posiadłości Pierre Gaillard. Tu niestety trzeba wcześniej umówić się na wizytę. Tel. (4) 74-87-13-10
Limony – W epoce galo-romańskiej port o dużym znaczeniu. Stąd liczne zabytki z czasów antyku, wśród których zwraca uwagę wspaniale zachowana mozaika z II w. Miasteczko znajduje się na terenie appellation Saint-Joseph. Warto więc spróbować tych doskonałych, niedrogich i trudno dostępnych w Polsce win.
Tain-l’Hermitage – samo miasteczko, choć pięknie położone, nie jest bardzo interesujące. Koniecznie trzeba jednak je odwiedzić, by spróbować słynnych win Hermitage. Przez całe lata za najlepsze wino z Hermitage uchodziło La Chapelle Paula Jaboulet, jednak w ostatnich latach ustąpiło nieco pola innym. Warto odwiedzić firmę Chapoutier z uwagi na możliwość zakupu starych roczników. Ponadto braci Delas i Marca Sorrela, także z uwagi na doskonałe wina białe.
Saint-Péray – Doskonały punkt wypadowy dla poznania win z Cornas i Saint-Péray. Na górującej nad miastem wyniosłej skale malownicze ruiny zamku de Crussol, przypominające zamki katarów. Co krok degustacje bardzo dobrych i niedrogich win.
Vaison-la-Romaine - średniowieczne stare miasto, liczne zabytki z czasów imperium rzymskiego. Muzeum archeologiczne. W położonej pod miastem posiadłości Christiana Gély (tel.: 4-90-46-01-58) można spróbować doskonałych win Côtes-du-Rhône.
Orange - doskonale zachowany teatr rzymski, gdzie do dziś odbywają się letnie przedstawienia. Łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwa legionów. Dobry punkt wypadowy do zwiedzania okolicznych winnic, zwłaszcza w Gigondas, gdzie polecić można Domaine Les Goubert (tel. 4-90-65-86-38)
Avignon - miasto papieży otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. XIV-wieczny pałac »
<<< [1] 2 >>>

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).