Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Beaujeu - dawna stolica księstwa. W muzeum Marius-Audin bardzo ciekawa wystawa poświęcona historii tutejszych win. Hospices de Beaujeu, prowadzi coroczne aukcje produkowanych przez siebie win na cele dobroczynne. Piękny romański kościół Św. Mikołaja.
Belleville - piękne miasteczko położone wśród najstarszych w Beaujolais winnic Brouilly. Wspaniały XI-wieczny kościół Matki Boskiej Miłosiernej. Bardzo ciekawy szpital z XVIII w. z bogato wyposażoną apteką.
Château de Corcelles - zbudowany w XI w. jako forteca, przebudowany w XV. w 1962 pieczołowicie odrestaurowany jest najstarszym i bez wątpienia najpiękniejszym zamkiem w Beaujolais. Przy okazji w pobliskim Villié-Morgon warto spróbować jednych z najlepszych win regionu.
Julienas - Stąd pochodzą jedne z najbardziej cenionych win Beaujolais. Można ich próbować w nastrojowej piwnicy XVI-wiecznego kościoła. Ponadto Chateau de La Roche obronny zamek z XVII w.
Moulin-a-Vent - XVII-wieczny młyn, od którego pochodzi nazwa okolicznych winnic króluje na wysokim wzgórzu. Wina Moulin-a-Vent powszechnie uważane są za najlepsze spośród Beaujolais. Degustacja obowiązkowa.
St.-Amour-Bellevue - Na terenie otaczających miasteczko winnic znaleziono wspaniałą rzeźbę Chrystusa z XII w., obecnie wystawioną w miejscowym kościele. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla zakochanych, jest miejscowe wino o wdzięcznej nazwie Saint-Amour (Święta miłość).

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).