Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Osiem uprawianych w Alzacji szczepów daje nazwy winom. Riesling, gewürztraminer, muscat, sylwaner, pinot blanc, pinot gris, zwany jeszcze niedawno tokay-pinot gris i pinot nor. Do tej wielkiej siódemki alzackich winnic dołączyła ostatnio odmiana chasselas. Z wyjątkiem pinot noir, z którego wytwarza się wina czerwone, o innym wszakże zupełnie charakterze niż w rodzimej dla tej odmiany Burgundii, pozostałe odmiany dają szlachetne, eleganckie wina białe, o zróżnicowanym charakterze.
Spośród nich najbardziej znanym jest bez wątpienia riesling. W odróżnieniu od znanych w Polsce lekkich, półwytrawnych win reńskich i mozelskich, riesling alzacki to wino mocne, wytrawne, o intensywnym aromacie kwiatowym z wyraźną nutą mineralną. W smaku delikatne i świeże o wspaniale zrównoważonej kwasowości. Jest winem bardzo wszechstronnym, doskonale uzupełniającym wiele dań alzackiej kuchni, choćby takich jak choucroute, tarte flambée, pstrąg na niebiesko czy ślimaki po alzacku. Odmiennie niż inne białe wina riesling potrafi dojrzewać i rozwijać swoje bogactwo przez długie lata. Dobre roczniki, szczególnie od najlepszych producentów, nawet po dwudziestu, a niekiedy i trzydziestu latach nadal zachwycają świeżością i siłą aromatu.
Dla mnie jednak zdecydowanie najlepszym i najbardziej intrygującym alzackim winem od lat pozostaje gewürztraminer. Już sama barwa dojrzałych owoców wskazuje, że mamy do czynienia z winem wyjątkowym. Intensywnie różowe wielkie jagody, tak odmienne od gron wszystkich innych białych szczepów, zapowiadają indywidualny charakter i niecodzienne przeżycia podczas degustacji. Wino w kieliszku ma przepiękną złotą barwę, w niektórych latach przechodzącą wręcz w głęboką tonację starego złota. Intensywny aromat uwalniający się natychmiast po otwarciu butelki tworzy oszałamiającą kompozycję korzennych przypraw, tropikalnych kwiatów i owoców. Smak silny, bogaty, lekko muszkatowy, sprawia, że wino to doskonale komponuje się z foie gras i z mocnymi serami jak Roquefort lub alzacki Munster. W najlepszych latach jest tak bogate, że nie znajduję dla niego właściwego dania. Pozostaje więc podawać je samo i rozkoszować się nim, doceniając bogactwo natury i maestrię winiarza. Pozostałe alzackie szczepy to:
Sylvaner - wino uniwersalne, ale jakby nieco bez charakteru. Świeże, lekkie o wyraźnym owocowym smaku doskonale towarzyszy daniom z ryb, owoców morza, skorupiaków, w wielu restauracjach poleca się je do sushi lub sałatki z krewetek.
Pinot blanc - rześkie, pełne wigoru, wytrawne wino o intensywnym bukiecie, »
<<< [1] 2 >>>

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).