Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony
i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Beziers – Winiarska stolica Langwedocji. Średniowieczne miasto ze wspaniałą katedrą St-Nazaire, przypominającą obronny zamek.
Carcassone – Średniowieczne miasto opasane imponującymi murami obronnymi, usytuowane w centrum langwedockich apelacji: Cabardès, Côtes de la Malepère, Blanquette de Limoux i Minervois. Zamek obrony z XII wieku, katedra Saint-Nazaire et Saint Celse.
Jonquières - Małe miasteczko wśród winnic Coteaux du Languedoc. Średniowieczny zamek. Degustacje w posiadłości Mas Jullien (4) 67-96-60-04.
Lagrasse - Małe miasteczko otoczone winnicami Corbières. Średniowieczne opactwo. Bardzo dobre wina w posiadłości Château Saint-Auriol. (4) 68-43-15-10.
La Livinière – Malownicze miasteczko otoczone winnicami nowej apelacji Minervois La Livinière. Do zwiedzenia romański kościół a oprócz tego Château de Gourgazaud, gdzie na degustację trzeba się umówić. (4) 68 78 30 24.
Limoux – Centrum langwedockich win musujących. Stare miasteczko z licznymi zabytkami. Do zwiedzenia ponadto doskonała spółdzielnia Les Caves du Sieur d’Arques, tel.: (4) 68 31 14 59. Wart się umówić na degustację.
Pennautier – warto odwiedzić z uwagi na jednego z najlepszych producentów w apelacji Cabardès – Château de Pennautier. Codziennie z wyjątkiem niedziel od 9 do 12 i od 14 do 16. Tel. (4) 68 72 65 29
Zamki Katarów – twierdze graniczne zbudowane na szczytach pasma Corbières na południe od Carcassonne, podczas krucjaty przeciw innowiercom w XIII wieku służyły im jako schronienie i miejsce obrony. Dziś podziwiać je można z daleka lub poświęcić nieco czasu aby po wejściu na wzgórza, raczej pieszo, zwiedzić je z bliska i obejrzeć przy okazji panoramę południowej Langwedocji. Do najbardziej malowniczych należą zamki: Puilarens, Quéribus i Peyrepertuse

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).