Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony i apelacje

Historia

Jurajskie winnice znane są już od czasów antycznych, kiedy to według Pliniusz Starszego tutejsze wina sprowadzane były do Rzymu. Renomą i poważaniem cieszyły się do późnego średniowiecza, kiedy to wygrywać zaczęły położone bliżej głównych szlaków handlowych wina z Bordeaux, Burgundii i znad Loary. Rynek w Arbois   fot.sch Pozostawione na uboczu winnice Jury, rozwijały się nieco poza głównym nurtem francuskiego winiarstwa. Efektem tego są przede wszystkim stare, nie uprawiane już nigdzie indziej szczepy winorośli, takie jak poulsard i trousseau, z których produkuje się miejscowe czerwone wina do codziennych posiłków, a także jedne z najlepszych francuskich win różowych. Chateau Arlay   fot.sch Jednak o wyjątkowości win z Jury stanowi przede wszystkim biała odmiana savagnin, spokrewniona najprawdopodobniej z alzackim gewurztraminerem. To właśnie z tych winogron wytwarza się słynne, choć trudno dostępne wina żółte i słomiane. Metody ich produkcji, zwłaszcza wina żółtego są równie unikalne i rzadko spotykane w winiarskim świecie jak same wina.
Wioska Beaumes de Messieurs w Jurze   fot.sch

Vin jaune czyli wino żółte otrzymuje się w z soku wytłoczonego z późno, niekiedy nawet w listopadzie zbieranych winogron. Moszcz poddaje się fermentacji w dębowych beczkach i pozostawia w nich następnie na sześć do dziesięciu lat, nie uzupełniając ich zawartości. Specyficzne własności winogron savagnin powodują, że na powierzchni wina wytwarza się rodzaj kożucha, złożonego z drożdży i drobnoustrojów, chroniącego przed dostępem powietrza i nadmiernym utlenianiem. Jacques Durand-Perron z Chateau Chalon   fot.sch Wieloletnie dojrzewanie powoduje, że wino nabiera niezwykłej złożoności bukietu, w którym odnaleźć można orzechy, prażone migdały, śliwki. Jest mocne, raczej wytrawne, doskonale komponuje się z miejscowymi serami, zwłaszcza słynnym comte.
Drugą specjalnością jurajskich winnic są vins de paille czyli wina słomiane. Nazwa pochodzi od mat słomianych, na których rozkładano niegdyś zebrane winogrona, przed poddaniem ich fermentacji. Przez dwa, trzy miesiące winogrona podsychały, tracąc nawet 50% wody. Zagęszczeniu ulegały wówczas znajdujące się w owocach związki aromatyczne, zaś kwasy organiczne zamieniały się w cukier. Otrzymywany z podsuszonych winogron gęsty sok poddawano powolnej, trwającej nawet do dwóch lat fermentacji. Kościół w Arbois   fot.sch Rezultatem jest wino mocne, słodkie o wyjątkowej koncentracji aromatu i intensywnym długim smaku. Jest praktycznie nieśmiertelne. Podobnie jak wino żółte może przetrwać w doskonałej kondycji ponad sto lat. Oba niezwykłe wina z Jury są niestety nie tylko bardzo drogie ale »
<<< [1] 2 >>>

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).