Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony
i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Słynąca z łagodnego klimatu Andegawenia (od miasta Anjou), od stuleci nazywana była ogrodem Francji, zaś uprawy warzyw, owoców i oczywiście produkcja wina tworzyły dobrobyt mieszkańców regionu. Wprawdzie miejscowa legenda głosi, że winorośl sprowadził tu w IV wieku Św. Marcin, jednak znaleziona w okolicach Tours antyczna prasa do tłoczenia moszczu świadczy o tym, że wino produkowano tu już w czasach imperium rzymskiego. „Cywilizacja wina” rozprzestrzeniająca się w Europie wraz z rozwojem chrześcijaństwa, pozostawiła również w dolinie Loary liczne świadectwa w postaci dokumentów klasztornych, donacji władców, jak ta Karola Wielkiego z VIII z 769 r. przyznająca winnice opactwu w Saint-Aubin i oczywiście samych winnic. Szczególny rozgłos zapewnili tutejszym winom królowie z dynastii Plantagenetów, którzy w XII wieku sięgnęli po tron angielski. Statki z ich ulubionymi winami płynęły Loarą od najdalej położonych winnic w głębi kraju, do Nantes, następnie do Londynu, skąd przewożono je do innych krajów Europy. Kiedy w XVI wieku zmieniły się gusty Anglików i zwrócili się oni w stronę Bordeaux, ich rolę w dystrybucji win znad Loary przejęli Holendrzy, a ściślej holenderska Kompania Indii Wschodnich, za sprawą której wina z Andegawenii docierały do rynków całego świata.

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).