Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dolina Rodanu | Beaujolais | Bordeaux | Alzacja | Roussillon | Prowansja | Langwedocja | Jura | Dolina Loary | Szampania | Korsyka

Wina i producenci

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Turystyka

Szampan jak żadne inne francuskie wino jest domeną wielkich firm. Rzadko która z nich ma wystarczający areał własnych winnice, aby sprostać liczonej w milionach butelek produkcji. stare roczniki Pol Roger          fot. sch Przeważnie zmuszone są skupować winogrona od niezależnych plantatorów, z których niektórzy wytwarzają również własnego szampana. Wielkie firmy tzw grandes marques, mają oczywiście potencjał finansowy pozwalający im gromadzić znaczne zapasy win rezerwowych i utrzymywać latami niezmienny styl swoich win. siedziba Moet et Chandon   fot. sch Zwykle mają również wśród swoich posiadłości prawdziwe perełki, w których wytwarzają wyjątkowe, najbardziej prestiżowe cuvees. Niemal wszystkie wielkie domy szampańskie są obecnie reprezentowane w Polsce. Na naszych półkach znajdziemy zarówno popularne firmy jak Moet-Chandon, Piper Heidsieck czy Mumm, jak i bardzo prestiżowe grandes marques, jak Krug, Bollinger czy Pol Roger. Christian Pol Roger i stare szampany   fot. sch Nadal brakuje jednak najbardziej interesujących niewielkich firm produkujących coraz lepsze a w wielu wypadkach znacznie lepsze i bardziej prestiżowe szampany niż grandes marques. Można tu wymienić takich producentów jak Selosse czy Vilmart, ten ostatni dla mnie zdecydowanie najlepszy wśród szampanów, które miałem okazję degustować. To jednak już uznane wielkości. O krok za nimi idą jednak następni producenci, o których niedługo będzie już głośno, którzy już potrafią zrobić wspaniałe wina, w dodatku znacznie tańsze od wielu bardziej znanych. Do takich należy choćby nasz rodak, Denis Jackowiak, który produkuje wina w sześciohektarowej posiadłości premier cru w Pargny-les-Reims.
Denis Jackowiak       fot. sch

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).