Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Salta | La Rioja | San Juan | Mendoza | Rio Negro

Geografia, klimat, gleby

Najbardziej na północ wysuniętym regionem uprawy winorośli jest Salta. Całkowita powierzchnia upraw wynosi tu 1543 hektary, położone w większości na wysokości od 1500 do 1700 metrów. Klimat charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem temperatur, długimi latami i przeciętną roczną temperaturą 15°C. Jest tu bardzo sucho, krajobraz niemal pustynny i uprawy winorośli całkowicie uzależnione są od nawadniania. Jak dotąd najbardziej znanymi winami z Salty były białe wytłaczane z odmiany torrontes. Coraz więcej producentów, głównie z uwagi na możliwości eksportowe, podejmuje próby z odmianami czerwonymi, przede wszystkim cabernet, malbec, merlot i tannat. Głównym winiarskim ośrodkiem regionu Salta jest miasto Cafayate, gdzie znajdują się siedziby najpoważniejszych bodeg, między innymi Etchart, Michel Torino i Lavaque.

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).