Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Salta | La Rioja | San Juan | Mendoza | Rio Negro

Geografia, klimat, gleby

Na południe od Salty, znajduje się najstarszy okręg winiarski w Argentynie, La Rioja. Winnice o powierzchni około 7 tys. hektarów, położone są nieco niżej niż w Salta, pomiędzy 800 a 1400 m nad poziomem morza. Klimat jest tu łagodny o umiarkowanych temperaturach wahających się od 10°C w zimie do 26°C latem. Produkcja wina w La Rioja całkowicie niemal zdominowana jest przez spółdzielnię winiarską La Riojana, która zrzeszając ponad siedmiuset winiarzy dysponuje ponad 4,5 tysiącami hektarów winnic. Jeszcze niedawno, większość win z La Riojana sprzedawano na rynku wewnętrznym. Jednak w roku 2000 spółdzielnia wyeksportowała już około 6 milionów butelek. Perspektywy eksportu spowodowały zdecydowaną poprawę jakości win, wśród których najwyżej oceniane jest białe torrontes Rio Santo oraz czerwone Far Flung będące kupażem cabernet i merlot. Warto wiedzieć, że inna znana winnica w La Rioja to Bodega Menem, należąca do byłego prezydenta Argentyny. Jej najbardziej znane wino to czerwone Don Carlos z odmiany malbec.

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).