Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
USA

Kalifornia | Oregon | Washington | Nowy Jork

USA to jeden z najstarszych producentów wina wśród krajów Nowego Świata. Pierwsze winnice powstały na przełomie XVI i XVII stulecia w Teksasie. Na winoorośl w stanie dzikim natkneli sie juz wikingowie podczas odkrywczych wypraw w X i XI stuleciu. Jednak owoce tej dzikiej winorośli z gatunku vitis labrusca nie nadwały się do produkcji wina. Pierwsze sadzonki sprowadzano więc z Europy. Często padały one ofiarą filoksery lub innych pasożytów i chorób. Dopiero po opanowaniu umiejętnosci przeciwdziałania chorobom i szkodnikom winiarstwo rozszerzyło się na cały kontynent i dziś wino wytwarza się w 48 z 50 amerykańskich stanów. USA z powierzchnią upraw ponad 315 tysięcy hektarów, produkcją rzędu 25 milionów hektolitrów oraz eksportem przekraczającym 2 miliony hektolitrów są jednym z największych producentów i eksporterów (4 miejsce) na świecie. Spożycie wina na głowę jest niewielkie, ledwie 8 litrów rocznie, ale stale i systematycznie rośnie, szczególnie wskutek fascynacji francuskim paradoksem, wskazującym na pozytywne, zdrowotne skutki umiarkowanej konsumpcji wina. Z badań robionych przez instytut Gallupa wynika, że spośród pijących alkohol Amerykanów 39% wybiera wino. Jeszcze dwa, trzy lata temu było to piwo, które obecnie spadło na drugą pozycję.
Najważniejszym regionem produkcji wina w USA jest Kalifornia, wytwarzająca ponad 80% amerykańskich win. Drugi co do wielkości pod tym względem stan Nowy Jork, produkuje już dziesięciokrotnie mniej wina niż Kalifornia. Kolejne ważne regiony upraw to stany Washington i Oregon.
W USA uprawia się głównie podstawowe odmiany europejskie. Przede wszystkim chardonnay i sauvignon blanc wśród szczepów białych oraz cabernet, pinot noir, merlot wśród czerwonych.
Pierwsze przepisy reguljace jakość wina wprowadzono w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i sa one znacznie bardziej liberalne od europejskich. Stad znacznie ważniejsza niż w Europie jest znajomość producentów. Można bowiem kupić na przykład chardonnay z Napa w Kalifornii za pięć i za sto dolarów. Etykiety będa podobne.


Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).