USA

USA to jeden z najstarszych producentów wina wśród krajów Nowego Świata. Pierwsze winnice powstały na przełomie XVI i XVII stulecia w Teksasie. Na winoorośl w stanie dzikim natkneli sie juz wikingowie podczas odkrywczych wypraw w X i XI stuleciu. Jednak owoce tej dzikiej winorośli z gatunku vitis labrusca nie nadwały się do produkcji wina. Pierwsze sadzonki sprowadzano więc z Europy. Często padały one ofiarą filoksery lub innych pasożytów i chorób. Dopiero po opanowaniu umiejętnosci przeciwdziałania chorobom i szkodnikom winiarstwo rozszerzyło się na cały kontynent i dziś wino wytwarza się w 48 z 50 amerykańskich stanów. USA z powierzchnią upraw ponad 315 tysięcy hektarów, produkcją rzędu 25 milionów hektolitrów oraz eksportem przekraczającym 2 miliony hektolitrów są jednym z największych producentów i eksporterów (4 miejsce) na świecie. Spożycie wina na głowę jest niewielkie, ledwie 8 litrów rocznie, ale stale i systematycznie rośnie, szczególnie wskutek fascynacji francuskim paradoksem, wskazującym na pozytywne, zdrowotne skutki umiarkowanej konsumpcji wina. Z badań robionych przez instytut Gallupa wynika, że spośród pijących alkohol Amerykanów 39% wybiera wino. Jeszcze dwa, trzy lata temu było to piwo, które obecnie spadło na drugą pozycję.
Najważniejszym regionem produkcji wina w USA jest Kalifornia, wytwarzająca ponad 80% amerykańskich win. Drugi co do wielkości pod tym względem stan Nowy Jork, produkuje już dziesięciokrotnie mniej wina niż Kalifornia. Kolejne ważne regiony upraw to stany Washington i Oregon.
W USA uprawia się głównie podstawowe odmiany europejskie. Przede wszystkim chardonnay i sauvignon blanc wśród szczepów białych oraz cabernet, pinot noir, merlot wśród czerwonych.
Pierwsze przepisy reguljace jakość wina wprowadzono w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i sa one znacznie bardziej liberalne od europejskich. Stad znacznie ważniejsza niż w Europie jest znajomość producentów. Można bowiem kupić na przykład chardonnay z Napa w Kalifornii za pięć i za sto dolarów. Etykiety będa podobne.