Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Barossa Valley | Coonawarra | Hunter Valley

Historia

W Nowej Południowej Walii znajdziemy bardzo ważny winiarski region, Dolinę Hunter. Historia tutejszych winnic sięga roku 1832. Panuje tu ciepły i dość wilgotny klimat. Podłoże ilaste o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu zapewnia odpowiedni zestaw minerałów i dobry wodny drenaż. Doskonale udają się tu odmiany białe. Najlepsze australijskie sémillon i chardonnay pochodzą właśnie z Hunter. Znany jest również tutejszy shiraz, nie tak potężny jak w innych regionach, subtelniejszy ii bardziej elegancki. Najważniejsi producenci to: Arrowfield, Glenguin, Lindemann’s, Rosemount, Brokenwood, Rothbury, Tower, Tyrrell’s i Wyndham.

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).