Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Northland i Matakana | Auckland | Gisborne | Waiheke Island | Waikato i Bay of Plenty | Hawke\' s Bay | Wairarapa | Nelson | Marlborough | Canterbury i Waipara | Central Otago

Wina i producenci

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Historia

Cloudy Bay - Posiadłość założona przez Australijczyka Davida Hohnena, w której wina wytwarza słynny winiarz Kevin Judd, należy obecnie do koncernu Louis Vuitton Moët Hennesy. Wszystkie wina z Cloudy Bay są oceniane bardzo wysoko. Obok pinot noir, sauvignon, chardonnay i bordoskich kupaży cabernet/merlot, firma wytwarza także renomowane wino musujące Pelorus.
Conder’s Bend – Posiadłość otrzymuje medale za każde wino wyprodukowane od 1991 r. Słynie przede wszystkim z win białych: sauvignon i rieslinga. Ten ostatni często w wersji botrytyzowanej.
Grove Mill – Firma ma opinie najlepszego producenta win z odmiany pinotage, ale i sauvignon jest szeroko rekomendowane.
Huia Vineyards – Polecane szczególnie wina musujące
Isabel Estate – Posiadłość należąca od 1982 roku do rodziny Tillerów, ceniona jest ze względu na bardzo wysoką jakość wszystkich win. Wybitne wina botrytyzowane z odmian sauvignon i riesling.
Jackson Estate – John i Warwick Stichbury co roku produkują sauvignon uważane przez znawców za jedno z największych win Nowej Zelandii. Poza tym doskonaly pinot noir, chardonnay, riesling i wina musujące.
Merlen Wines – Pani Almuth Lorenz, utalentowana winiarka z Australii, w Marlborough produkuje przede wszystkim cenione wina białe: chardonnay, sauvignon, riesling i morio-muskat.
Vavasour – Prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenionych producentów, jeden z pionierów w Awatere Valley, wytwarza doskonałe, choć mało znane sauvignon, chardonnay i czerwony kupaż cabernet sauvignon/cabernet franc. Część win sprzedaje pod etykietą Dashwood.

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).