Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Northland i Matakana | Auckland | Gisborne | Waiheke Island | Waikato i Bay of Plenty | Hawke\' s Bay | Wairarapa | Nelson | Marlborough | Canterbury i Waipara | Central Otago

Wina i producenci

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Historia

Cloudy Bay - Posiadłość założona przez Australijczyka Davida Hohnena, w której wina wytwarza słynny winiarz Kevin Judd, należy obecnie do koncernu Louis Vuitton Moët Hennesy. Wszystkie wina z Cloudy Bay są oceniane bardzo wysoko. Obok pinot noir, sauvignon, chardonnay i bordoskich kupaży cabernet/merlot, firma wytwarza także renomowane wino musujące Pelorus.
Conder’s Bend – Posiadłość otrzymuje medale za każde wino wyprodukowane od 1991 r. Słynie przede wszystkim z win białych: sauvignon i rieslinga. Ten ostatni często w wersji botrytyzowanej.
Grove Mill – Firma ma opinie najlepszego producenta win z odmiany pinotage, ale i sauvignon jest szeroko rekomendowane.
Huia Vineyards – Polecane szczególnie wina musujące
Isabel Estate – Posiadłość należąca od 1982 roku do rodziny Tillerów, ceniona jest ze względu na bardzo wysoką jakość wszystkich win. Wybitne wina botrytyzowane z odmian sauvignon i riesling.
Jackson Estate – John i Warwick Stichbury co roku produkują sauvignon uważane przez znawców za jedno z największych win Nowej Zelandii. Poza tym doskonaly pinot noir, chardonnay, riesling i wina musujące.
Merlen Wines – Pani Almuth Lorenz, utalentowana winiarka z Australii, w Marlborough produkuje przede wszystkim cenione wina białe: chardonnay, sauvignon, riesling i morio-muskat.
Vavasour – Prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenionych producentów, jeden z pionierów w Awatere Valley, wytwarza doskonałe, choć mało znane sauvignon, chardonnay i czerwony kupaż cabernet sauvignon/cabernet franc. Część win sprzedaje pod etykietą Dashwood.

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).