Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Marche | Toskania | Sycylia | Piemont

Geografia, klimat, gleby

Podregiony i apelacje

Historia

Nie dziwi fakt starożytnych korzeni uprawy winorośli w regionie Marche, jeśli zwróci się uwagę na warunki środowiskowe regionu. Uprawa winorośli, na terenach o charakterze typowo pagórkowatym, opiera się na wykorzystaniu pochyłych stoków opadających w doliny kilkunastu rzek, spływających z Apeninów do morza. Wysoko położone winnice korzystają z bardzo dobrego nasłonecznienia. Równie sprzyjający jest klimat zapewniający odpowiednią ilość opadów w ciągu roku. Na tych pagórkowatych terenach mamy do czynienia z glebami głównie na bazie substratów marglowych, gliniastych, piaszczystych, a w pewnej części także wapiennych, które w znaczący sposób wpływają na jakość wina. W ostatnich dwudziestu latach poczyniono duży wysiłek w celu przeprowadzenia stopniowej restrukturyzacji winnic i podniesienia standardów jakościowych. Zasadniczym krokiem było zmniejszenie wydajności moszczu uzyskiwanej z hektara winnicy. Skutki zmian są widoczne, przede wszystkim w pracy nad szczepem verdicchio, który po klatach odzyskał oryginalny charakter i osobowość, a także docenieniu bardzo interesujących, ale mało znanych lokalnych szczepów jak. białe pecorino, passerina i maceratino oraz czerwonych lacrima i vernaccia nera.

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).