Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Marche | Toskania | Sycylia | Piemont

Geografia, klimat, gleby

Toskania to położona w środkowych Włoszech kraina o łagodnym śródziemnomorskim klimacie, doskonale nasłonecznionych zboczach wzgórz i wulkanicznych glebach. Wymarzone środowisko do uprawy nie tylko winorośli, ale również oliwek, zbóż i owoców. Właśnie w tym „ogrodzie Włoch” rozpoczynały swoją światową karierę najlepsze włoskie wina. Wina przede wszystkim czerwone. Wprawdzie w Toskanii wytwarza się również wina białe, którym poświęcimy kilka słów za chwilę, jednak nie osiągają one nigdy tej klasy co, pretendujące do miana jednych z najlepszych na świecie, wina czerwone.

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).