Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:

Wina i producenci

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Historia


Viña Matetic - młoda Dojrzewanie win w Matetic posiadłość, założona w 1998 r. Wytwarza dwie serie win: Corralillo i kultową w USA markę EQ. Zwłaszcza syrah i sauvignon blanc oceniane sa bardzo wysoko, z reguły powyżej 90 punktów Matetic - winiarnia w Wine Spectator.  Viña Casa Marin - posiadłość leżąca w pobliżu miasteczka Lo Abarca około 4 kilometrów od Oceanu. Winnice Casa Marin Winnice położone na wzgórzach o zróżnicowanej budowie geologicznej i glebach, daja wina bardzo cenione przez znawców. Maria Luz Marin właścicelka Casa Marin Winnicę prowadzi założycielka Maria Luz Marin, z wykształcenia filozof, która jest jednocześnie głównym winemakerem. Produkuje sie tu głównie pinot noir, gewurztraminer, pinot gris i sauvignon blanc. Viña Leyda – Posiadłość założona w 1997 roku przez Do Luisa Alberto Fernandela. Obecnie powierzchnia winnic wynosi 216 hektarów, na których znajdują się krzewy pinot noir, merlot, chardonnay i sauvignon Blanc. Winnice znajdują się w dolinie san Antonio w odległości około 14 kilometrów od oceanu. Winnice Leyda  fot. Leyda Wpływ zimnego prądu Humboldta powoduje, że temperatury w lecie nie są zbyt wysokie (24 - 26°C). Za to występują spore dobowe wahania temperatury, nawet do 15°C. Małą ilość opadów kompensują wilgotne wiatry znad oceanu. Przy sporym nasłonecznieniu gwarantuje to dobre dojrzewanie owoców i odpowiednia równowagę między kwasowością i słodyczą gron. Nic więc dziwnego, ze popisowym winem z Leydy jest doskonały pinot noir. Viña Garces Silva – Rodzinna winnica w dolinie San Antonio, należy obecnie, obok Viña Leyda i Casa Marin do czołowych producentów tego niewielkiego regionu. Najważniejsze wina to: pinot noir, chardonnay i sauvignon blancPodczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).