Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Minho | Porto

Wina i producenci

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony i apelacje

Historia

Region Douro słynie przede wszystkim z porto, wyjątkowego wina wzmacnianego, które już od kilkuset lat jest synonimem wysokiej jakości, elegancji i co tu dużó mówić także snobizmu. Historia zaczęła się w XVII wieku, kiedy, na skutek ciągłych francusko-brytyjskich konfliktów, Anglicy rozpoczęli blokadę portów francuskich. Miało to może pozytywne znaczenie militarne, jednak konsumenci na wyspach pozbawieni zostali dostaw win z Francji. Quinta do Crasto Ponieważ natura nie znosi próżni, zaczęto sprowadzać wino z nie objętych blokadą portów Portugalii. Wino, często nienajlepsze, cienkie, z trudem znosiło morską kilkudniową podróż, nieszczelne beczki, skoki temperatury itp. Jako antidotum wymyślono dolewanie do wina mocnego alkoholu. Zwykle wiadro destylatu do każdej beczki wina. Wina tak wzmocnione znacznie lepiej znosiły transport i przechowywanie w ciepłym klimacie.
Z czasem produkcja porto, bo tak nazywano nowe wino, od głównego portu przeładunkowego na północy Portugalii, poddana została bardzo rygorystycznym przepisom, jednym z najostrzejszych w ówczesnej Europie. Wytyczono granice regionu, z którego pochodzić mogły winogrona, ustalono liczbę dopuszczalnych szczepów, dokładnie określono sposoby produkcji. Obecnie cały proces produkcji wina podlega nadzorowi powołanego w 1933 r. Instituto do Vinho do Porto (IVP).
Winogrona do produkcji porto zbiera się na ogół w drugiej połowie września. Po krótkiej fermentacji, dla zachowania naturalnego cukru, do fermentującego moszczu dodaje się destylatu winnego o mocy około 70%. Następnie wino poddaje się klarowaniu, poczym rozlewa do beczek, w których następuje dalszy etap dojrzewania. Większość porto to wina nierocznikowe. Podczas leżakowania w beczkach komponuje się jego właściwy skład mieszając wina z wielu roczników, dodając kolejne porcje winnego destylatu i dosładzając mieszankę winnym moszczem. Leżakując w beczkach wino wzbogaca się w taniny, jednocześnie podlegając procesowi powolnego utleniania, co sprzyja rozwijaniu specyficznych aromatów przypominających nieco vins doux naturels z Roussillon, zwłaszcza typu rancio.
Porto, którego technologie odkryto przypadkiem, nie jest oczywiście jedynym winem w Douro. Czerwone i białe wina wytrawne, nie wzmacniane wytwarzano tu od wieków, zaś za panowania książąt burgundzkich w wieku XI – XIII, osiągają bardzo wysoką jakość. Potem jednak poszły nieco w zapomnienie, zaś ogromny sukces porto w Europie jeszcze tę sytuację pogłębił Dopiero w latach ostatnich, wina Duoro wracają do wielkiej formy i ponownie zaczynają podbijać serca klientów.
<<< [1] 2 >>>

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).