Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Rheinhessen | Nahe | Rheingau | Pfalz | Hessische Bergstrasse | Mittelrhein | Ahr | Mosel-Saar-Ruwer | Badenia

Wina i producenci

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Podregiony i apelacje

Kuchnia

Historia

Dolina Mozeli to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych regionów winiarskich Niemiec. Pod względem powierzchni czwarty co do wielkości, a pod wzgledem znaczenia - obok Rheingau - zdecydowanie najważniejszy. Wina mozelskie wytwarzane są z winogron zbieranych na zboczach wzgórz połozonych wzdłuż Mozeli i jej dopływów Saar i Ruwer, pomiedzy Koblencja i Trewirem. Lekkie łupkowe gleby o dobrym drenażu doskonale magazynują ciepło i wodę, które potem stopniowo oddaja winnym krzewom. Jest to niezmiernie ważne gdyż dolina Mozeli należy do najbardziej na północ wysuniętych regionów winiarskich i temperatury często bywają tu zbyt niskie dla winorośli. Wiekszość winnic położonych na stromych, nachylonych na południe stokach, maksymalnie wykorzystuje niezbyt wielką liczbę dni słonecznych. Trudnym warunkom klimatycznym i specyficznym glebom wina mozelskie zawdzięczają swój charakterystyczny bukiet, łączący aromaty kwiatowe z wyraźnymi akcentami mineralnymi, a także stosunkowo niską zawartość alkoholu.

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).