Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Weinviertel | Wachau | Kremstal | Wiedeń | Kamptal

Wina i producenci

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

W Weinwviertel nie ma na razie zbyt dużo winiarskich gwiazd jednak bez trudu mozna tu kupic dobre wina zaś pojedynczy producenci w dobrych siedliskach wytwarzają wina wybitne. Należy do nich miedzy innymi Schlossweingut Graf Hardegg, gdzie oprócz świetnych veltlinerów, powstają także wysoko oceniane rieslingi oraz wybitne wina z pochodzącego znad Rodanu szczepu viognier. Kilku innych ciekawych winiarzy odwiedzić możemy jadąc z Polski do Wiednia. Wystarczy zatrzymać się po drodze w Poysdorf u Martina Hirtla czy Helmuta Taubenschussa, lub w Wolkersdorf u Christiana Pleila, aby spróbować naprawdę doskonałych win. Godni polecenia są także Hans Bauer, Josef Ecker, Hans Setzer i Herbert Studeny. Obok grüner veltlinera dostaniemy u nich także bardzo przyzwoite rieslingi oraz całkiem porządne wina czerwone z mało u nas znanego szczepu zweigelt.

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).