Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Weinviertel | Wachau | Kremstal | Wiedeń | Kamptal

Wina i producenci

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

W Weinwviertel nie ma na razie zbyt dużo winiarskich gwiazd jednak bez trudu mozna tu kupic dobre wina zaś pojedynczy producenci w dobrych siedliskach wytwarzają wina wybitne. Należy do nich miedzy innymi Schlossweingut Graf Hardegg, gdzie oprócz świetnych veltlinerów, powstają także wysoko oceniane rieslingi oraz wybitne wina z pochodzącego znad Rodanu szczepu viognier. Kilku innych ciekawych winiarzy odwiedzić możemy jadąc z Polski do Wiednia. Wystarczy zatrzymać się po drodze w Poysdorf u Martina Hirtla czy Helmuta Taubenschussa, lub w Wolkersdorf u Christiana Pleila, aby spróbować naprawdę doskonałych win. Godni polecenia są także Hans Bauer, Josef Ecker, Hans Setzer i Herbert Studeny. Obok grüner veltlinera dostaniemy u nich także bardzo przyzwoite rieslingi oraz całkiem porządne wina czerwone z mało u nas znanego szczepu zweigelt.

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).