Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Weinviertel | Wachau | Kremstal | Wiedeń | Kamptal

Geografia, klimat, gleby

Wiedeń to nie tylko stolica Austrii ale również samodzielny region winiarski. Jest to swego rodzaju ewenement i jedyny przykład dużego miasta, metropolii, w której granicach znajduje się ponad 680 hektarów dobrze prosperujących winnic. Na zróżnicowanych glebach, żwirowych, łupkowych, gliniastych i lessowych uprawia się odmiany białe, głównie grüner veltliner, riesling, pinot Blanc, traminer i chardonnay oraz czerwone, przede wszystkim zweigelt, a ostatnio coraz częściej pinot noir i cabernet. Zazwyczaj wina z Wiednia kojarzą się z młodymi zwanymi heurige trunkami, podawanymi w karczmach i gospodach północnej dzielnicy Grinzing. Od pewnego czasu jednak w Wiedniu kilku poważnych winiarzy robi wina znacznie bardziej ambitne. Zapamiętajmy przy tej okazji nazwisko Wieninger, bo to niemal symbol najlepszych win z Wiednia. Poza Wieningerem warto spróbować win Edlmosera, Hajszana i Zahela.

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).