Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Dawniej | Obecnie


Polskie wina - czas teraźniejszy

Winiarstwo w Polsce ma długą, tysiącletnią bez mała tradycję. Piszę o nich obok w rozdziale Wina w dawnej Polsce. Pora jednak przyjrzeć się polskiej winiarskiej współczesności. Od pewnego czasu wino staje się modne. Wino się pija, wzrost spożycia nie jest wprawdzie tak spektakularny jak w przypadku piwa, ale jednak systematyczny. O winie się mówi, wreszcie po raz pierwszy od lat kilkudziesięciu wino się robi. Polskie wina. Jeszcze niedawno brzmiało to jak żart i to z tych nienajlepszych. Tymczasem coraz częściej pojawiają się w Polsce winnice, w których hobbiści i pasjonaci wytwarzać zaczynają coraz lepsze wina. Nie mogą ich wprawdzie, póki co, sprzedawać, co samo w sobie, może śmieszyć, zwłaszcza jeśli porówna się ich wyroby z tym co legalnie okupuje najniższe supermarketowe półki, ale sam fakt, że ktoś już w Polsce porządne wina robi napawa optymizmem. Zwłaszcza, że rozsądek powoli zwycięża i nowa ustawa winiarska, pozwoli zapewne już niedługo cieszyć się polskim winem, zaś niewielkie gospodarstwa winiarskie mogą stać się trwałym elementem pejzażu, południowej zwłaszcza, Polski. Nie jest to żadna herezja. Wszak w średniowieczu winnice występowały u nas powszechnie, nie tylko na południu. Stare kroniki piszą o produkcji wina w Grudziądzu i Toruniu, zaś nie tak dawno, bo kilkadziesiąt ledwie lat temu zniszczono ostatnie winnice w zielonogórskim. Czy więc można u nas robić wino? Okazuje się, że można, czego najlepszym dowodem jest rozwijająca się od kilkunastu lat winnica Golesz, pod Jasłem. Jej właściciel Roman Myśliwiec, z uporem i konsekwencją udowadnia, że w polskich warunkach można »



<<< [1] 2 3 4 >>>

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).