Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:

Wino a zdrowieW ostatnich latach ukazało się w Polsce co najmniej kilka książek o dobroczynnym wpływie wina na zdrowie. Artykułów i wzmianek w prasie było tak wiele, że trudno je nawet zliczyć. Wygląda to na zbiorowe zauroczenie lub odreagowanie stresu z czasów gdy słowo wino nieodmiennie kojarzyło się z podchmielonym osobnikiem, osuszającym w bramie kolejną butelkę.
Żyjemy dziś w rozdwojonej rzeczywistości. Z jednej strony nie wolno reklamować w pełni legalnego produktu jakim jest wino, z drugiej zaś zalewa nas potok pseudonaukowych często wynurzeń, z których wynika, że pijąc wino zapewniamy sobie dożywotnią szczęśliwość, ba niemal nieśmiertelność. No bo jak można poważnie traktować publikację, w której autor zapewnia, że przy pomocy wina możemy wyleczyć wszelkie podstawowe schorzenia poczynając od chorób serca i naczyń, kończąc na alergiach, żylakach, chorobach dróg oddechowych czy nowotworach. Wynikałoby z tego, że kto pije wino umrzeć może co najwyżej w wyniku nieszczęśliwego wypadku, gdyż od chorób jest praktycznie ubezpieczony. Nie jestem lekarzem, wydaje mi się jednak, że taką polisę wystawić może jedynie Stwórca. We wszystkim zachowywać trzeba proporcje. W szczególności, co podkreślają wszyscy poważni autorzy, nie należy próbować leczyć winem zdiagnozowanych, zaczynających się poważnych chorób.
Z pewnością jest coś w obserwacjach lekarzy czynionych od starożytności niemal po dzień dzisiejszy, a dotyczących pozytywnego wpływu umiarkowanego, powtórzmy umiarkowanego picia wina na zdrowie. Już Hipokrates twierdził: Wino jest rzeczą cudownie przeznaczona dla człowieka, jeżeli zdrowy lub chory będzie je przyjmował w stosownej porze lub umiarkowanie. Wczasach antyku i w średniowieczu wino należało do podstawowych medykamentów, głównie jak się wydaje ze »<<< [1] 2 3 >>>

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).