Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:

Wino i seryFrancuzi powiadają, że ser może być największym przyjacielem lub największym wrogiem wina. To prawda. Intensywny ostry smak wielu serów często przytłaczać może nawet bardzo dobre czerwone wina. To zresztą, jak twierdzą niektórzy jest przyczyną, powszechnego w kuchni francuskiej zwyczaju, podawania półmiska serów po głównym daniu, a przed deserami. różne rodzaje serów   fot. Sopexa Mocne sery niwelują smak podawanego najczęściej do dań czerwonego wina i umożliwiają smakoszom przygotowanie podniebienia do słodkich deserów.
Dobieranie wina i serów, nie jest jednak niezwykłym misterium dostępnym tylko dla wtajemniczonych. Mamy przecież do czynienia z najstarszymi w historii ludzkiej cywilizacji produktami spożywczymi. Wino i ser, wraz z pieczywem towarzyszą człowiekowi niemal od początku jego dziejów, dzięki kilku swoim zaletom niezmiernie istotnym w przeszłości. talerz serów   fot. Sopexa Wino ser i pieczywo to produkty pożywne, zawierające większość niezbędnych do życia substancji. Dają się łatwo przechowywać bez groźby zepsucia i w konsekwencji zatruć pokarmowych. Można je wreszcie spożywać bez żadnych dodatkowych przygotowań, co miało zasadnicze znaczenie podczas dalekich podróży. Również obecnie wino, pieczywo i ser stanowią bardzo ważny element naszego jadłospisu, zaś umiejętny dobór win i serów pozwoli w pełni cieszyć się bogactwem smaku i harmonią obu składników.
Miękkie, łagodne sery z białą pleśnią, takie jak camembert, brie czy coulommier, doskonale towarzyszą lekkim czerwonym winom. sery z porostem białej pleśni   fot. Sopexa Można tu polecić przede wszystkim beaujolais, a także pochodzące z południa vins de pays, choćby cabernet sauvignon. W przypadku serów starszych, bardziej dojrzałych, zaproponujmy wino trochę intensywniejsze, bogatsze w taniny, choćby takie jak bordeaux czy bergerac.
Sery kozie, na ogół łagodne, choć o bardzo specyficznym smaku najlepiej czują »<<< [1] 2 >>>

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).