Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wina faraonów (2007-05-15)

Zbiór winogron - British Museum Często łapię się na tym, że traktuję wiele myśli, idei, wynalazków jako coś, w oczywisty sposób, charakterystycznego dla naszych czasów, właściwego tylko nam, przez nas stworzonego. Tymczasem ledwie rzut oka w przeszłość może nauczyć nas pokory, pokazując, że to wszystko już było, a nasi przodkowie nie muszą mieć wobec nas żadnych kompleksów. Podobnie jest z winem. Weźmy choćby dowolny system klasyfikacji win. Na przykład francuski appellation contrôlée. Określa on dokładnie obszary uprawy winorośli, stosowane odmiany winogron, sposób prowadzenia winnicy, uzyskiwane wydajności, wreszcie techniki winifikacji czyli otrzymywania wina. Wszystko to w celu zagwarantowania odpowiedniej jakości. Dumni z tych skomplikowanych systemów, skłonni jesteśmy lekceważyć osiągnięcia minionych pokoleń. Cóż to za wina pili starożytni? Z pewnością marne. Nie znali przecież podstaw fermentacji, nie umieli kontrolować podstawowych procesów, również wiedza na temat konserwacji i przechowywania produktów spożywczych musiała być nikła. W efekcie na przykład wina z Grecji przechowywane w smołowanych amforach, nasycane żywicą, taki jest przecież rodowód dzisiejszej retsiny, z pewnością w niewielkim stopniu przypominały wina dzisiejsze. Taki mniej więcej wizerunek antycznych win prezentowany jest w większości opracowań.
Produkcja wina w starozytnym Egipcie - Lepsius Tymczasem prawda jest nieco inna, przynajmniej jeśli chodzi o starożytny Egipt. Podobnie jak Sumerowie i Asyryjczycy, Egipcjanie pili przede wszystkim piwo. Wino było tam napojem drogim, przeznaczonym dla elity, zaś jego produkcja poddana była szczegółowym regulacjom. Liczne freski odkryte w grobowcach egipskich dostojników w Tebach ukazują w szczegółach prace w winnicy, produkcji, transportu i przechowywania wina. Dzięki tym ilustracjom, będącym niemal dokładną instrukcją produkcji wina bez trudu moglibyśmy odtworzyć stare egipskie wina. Jedyny problem to znalezienie odpowiedniej odmiany winogron.
Choć jak wspomniałem napojem powszechnym było raczej piwo, jednak najbogatsi Egipcjanie nie wyobrażali sobie życia bez wina. Zabierali więc odpowiedni zapas w każdą podróż, także tę ostatnią. W odkrytym w 1922 r. grobowcu faraona Tutanchamona, znaleziono kilkadziesiąt amfor »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).