Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wady wina (2007-05-15)

Mówiąc o wadach wina, nie mam na myśli jego niedostatków, słabego aromatu, niezbyt interesującego smaku, itp. To w końcu, przynajmniej w pewnej części, sprawa indywidualnego odczuwania. Każdy z nas lubi inne wino, inne też jego cechy uważa za najważniejsze. Mówiąc o wadach mam na myśli wyraźne błędy popełnione podczas wytwarzania wina lub jego przechowywania. stuletnia prasa do tłoczenia wina   fot.sch Błędy, które powodują, że wino, niezależnie od gustu nie nadaje się do wypicia. Postęp technologiczny jaki dokonał się w ciągu ostatnich dziesięcioleci spowodował, że znacznie rzadziej niż kiedyś mamy do czynienia z poważnymi wadami wina. Mniej lub bardziej istotne defekty zdarzają się jednak i będą zdarzać. Wino to substancja organiczna, złożona z kilkuset związków chemicznych, które nawet po rozlaniu do butelek podlegają nieustannym przemianom. Można powiedzieć, że wino żyje i jak każdy żyjący organizm podatne jest na choroby.
Oceniając wygląd wina należy zwrócić uwagę na jego klarowność. Zmętnienie wina, brak przejrzystości, unoszący się w całej objętości mętny osad to wada wina. Świadczy o, zachodzących podczas przechowywania, niekorzystnych procesach, pogarszających jakość wina. Trzeba pamiętać jednak, że krystaliczny osad, który niekiedy możemy zaobserwować na dnie butelki lub w pobliżu korka, nie jest wadą, a wręcz przeciwnie. Składa się on z soli kwasu winowego i świadczy o dobrej jakości wina. Nie jest on może zbyt smaczny, łatwo jednak można się go pozbyć poprzez dekantację wina.
Na skutek poprawy technologii wytwarzania wina, zmętnienie występuje dosyć rzadko. Znacznie częściej możemy mieć do czynienia z wada związaną z chorobami korka. Tak zwane wino "korkowe" charakteryzuje się zapachem pleśni, zbutwiałych liści, wilgotnej tektury i wyraźnie gorzkim smakiem. Jest to wada nieodwracalna, niestety coraz częściej występująca. Szacuje się, że od 2 do 8% win może być dotkniętych tą chorobą.
Jeżeli wino ma wyraźny nieświeży aromat gnijących owoców, przyczyną może być aldehyd octowy. Może on znaleźć się w »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Za tak zwane wino korkowe odpowiedzialny jest pewien gatunek grzyba rozwijającego się niekiedy w korze dębu korkowego. W zetknięciu grzyba z chlorem, znajdującym się w środkach czystości stosowanych do mycia i odkażania, powstaje związek chemiczny zwany trójchloroanizolem. To właśnie TCA nadaje winu nieprzyjemny, zatęchły, "korkowy" zapach i drażniący gorzki smak.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).