Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Pan Gajówka z Beaujolais (2007-05-28)

Kilka lat temu miałem okazje dość dokładnie zwiedzić jeden z najpiękniejszych winiarskich regionów Francji - Beaujolais. Winnice Beaujolais No właśnie, już słyszę te ironiczne komentarze. Region może i ładny ale wina kiepskie. Nie do końca jest to prawda. Można oczywiście nie lubić beaujolais nouveau i to zarówno wina jak i całej jego marketingowej otoczki, jednak warto wiedzieć, że stanowi ono obecnie mniej niż połowę win wytwarzanych w całym regionie. Pozostałe, znacznie bardziej od beaujolais nouveau szlachetne wina, stanowić mogą poważny powód, oprócz oczywiście licznych turystycznych atrakcji, dla którego warto, co najmniej na parę dni zatrzymać się w Beaujolais. Także wizyty u producentów wina, przebiegają często inaczej niż w perfekcyjnie przygotowanych do turystycznych odwiedzin słynnych firmach z Bordeaux czy Burgundii. W rodzinnych posiadłościach Beaujolais nie ma na ogół fachowców od marketingowych kampanii beaujolais nouveau. Nie ma specjalistów od sprzedaży, którzy perfekcyjnie i beznamiętnie opowiedzą nam dlaczego ich wino jest najlepsze i niepostrzeżenie namówią nas do zakupu, na który tak naprawdę nas nie stać, zaś gdy w chwili przytomności odmówimy, stracą dla nas całe zainteresowanie. Mont Brouilly Przeciwnie, wielu producentów poświęci mnóstwo czasu i sporo, często troskliwie przechowywanych w rodzinnej piwnicy butelek, aby przekonać nas do swej pasji. Pamiętam Daniela Boulanda z Morgon, który aby przyjąć nas w swojej winnicy, zerwał się w niedzielę o ósmej rano, rzecz normalnie we Francji nie spotykana. Zresztą pasja ta nie jest cechą wyłącznie winiarzy francuskich. To po prostu cecha winiarzy prawdziwych. Wspomnę choćby Giuseppe Bonciego z włoskiego Marche, u którego planowana na godzinę wizyta, przeciągnęła się do czterech godzin spędzonych w towarzystwie gospodarza, jego córki oraz coraz starszych, wyciąganych z domowego skarbca butelek.
Jednym z takich winiarzy jest Jacques Gajówka, produkujący doskonałe wino w jednej z najlepszych apelacji Beaujolais - Côte de Brouilly. Jacques Gajówka Emerytowany prawnik, mówiący doskonale po polsku, »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).