Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winna Dalmacja (2007-06-22)

Chorwacja to ostatnio coraz częstszy cel naszych wakacyjnych wędrówek. Wędrówek w pogoni za słońcem, ciepłym morzem, dobrą kuchnią i egzotyką. Także za winem, bo Chorwacja należy do tych krajów europejskich, w których winiarstwo w ostatnich latach wyraźnie się odradza. Co przy tym ciekawe odrodzenie następuje przede wszystkim na bazie lokalnych, autochtonicznych szczepów winorośli, dających wina coraz lepsze, zawsze zaś interesujące z wyraźnym akcentem indywidualności. Oczywiście cała winiarska Chorwacja to zbyt dużo jak na jeden skromny artykuł. Wybrałem wiec dwa regiony, zdecydowanie wiodące jeśli chodzi o jakość win. Pierwszy to leżąca na północy kraju Slawonia, drugi to znajdujący się w na Dalmatyńskiem wybrzeża półwysep Pelješac. A więc w drogę
Mało kto jadąc do Chorwacji zatrzymuje się w leżącej wzdłuż granicy z Węgrami, Slawonii, Winnice Krauthakera a szkoda, bo ten północny, chłodniejszy, z wyraźnie kontynentalnym klimatem region rodzi najlepsze chorwackie wina białe. Z drugiej strony to zrozumiałe bo dojazd do najlepszego tutaj regionu winiarskiego wokół miasteczka Kutjevo wymaga przejechania około dodatkowych 200 km w jedną stronę, co zwłaszcza gdy podróżuje się z rodziną, wymaga sporej determinacji. Dojazd nie jest jednak taki zły. Z Zagrzebia należy jechać autostradą na Belgrad, a następnie zjechać z niej w miejscowości Nova Gradiska, kierując się na Požegę i dalej na Kutjevo. Vlado Krauthaker Dobra wiadomość to taka, że nigdzie dalej nie musimy już jeździć gdyż w Kutjevie znajdziemy wszystkich liczących się winiarzy regionu. Polecam przede wszystkim wina Vlado Krauthakera, zwłaszcza graševinę, której jest prawdziwym mistrzem, sauvignon blanc i pinot crni czyli pinot noir. Warto również odwiedzić Petera Majetića i Ivana Lukačevića. Godna polecenia jest winiarska spółdzielnia Kutjevo, gdzie znajdziemy całą gamę białych win, od bardzo przyzwoitego rajnskiego rizlinga, poprzez traminac, sivi pinot i oczywiście graševinę. Wszystko w cenie około. 35 kun czyli mniej więcej 20 – 22 zł. Jeszcze lepsza, być może, wiadomość, dla »

<<< [1] 2 3 4 5 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).