Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Na peryferiach Chablis (2007-08-09)

Dla wielu winiarzy, których uprawy znajdują się na terenie apelacji Côtes d’Auxerre, sąsiedztwo Chablis i jego renomowanych winnic to prawdziwe nieszczęście. Dla wielu ale nie dla Ghislaine i Jean-Hugues’a Goisot. Od kilkunastu lat ich 27 hektarowa posiadłość corocznie wypuszcza wina wprawiające w zachwyt koneserów i autorów przewodników. Ghislaine Goisot Entuzjastyczne recenzje w Decanterze, la Revue du Vin de France, Guide Hachette, Gault-Millau i wielu innych. Bettane i Desseauve, najbardziej opiniotwórczy krytycy winiarscy we Francji okrzyknęli państwa Goisot winiarzami dziesięciolecia. Nic dziwnego, że niełatwo było się z nimi umówić. Nawet powoływanie się na kontakty z polskim importerem, który mógłby te wina kupować niewiele dało. Usłyszałem w odpowiedzi, że nie są zainteresowani eksportem, gdyż wytwarzają niewiele wina i nie starcza go nawet dla wszystkich dotychczasowych klientów. Dopiero strona Winomania i dziennikarską pasja pomogły uchylić zamknięte drzwi.
Skoro jednak już je uchylono, potraktowano to bardzo poważnie. Kiedy o dziewiątej rano wjeżdżałem do sennego miasteczka Saint-Bris-le-Vineux, nie przypuszczałem, że wizyta potrwa kilka godzin. Najpierw Ghislaine Goisot przedstawiła mi swoją a właściwie swoją i męża filozofię pracy w winnicy. Jej najważniejsza zasada to: Le vin se vinifie dans la vigne et non dans la cave, co można przetłumaczyć jako : Wino robi się w winnicy a nie w piwnicy. Krótko mówiąc cały wysiłek powinien być skupiony na uzyskaniu jak najwyższej jakości owoców, dojrzałych, skoncentrowanych, bogatych, ale przy tym zrównoważonych, oddających w pełni charakterystykę swojego terroir czyli siedliska. okolice Chitry w Cotes d Taka filozofia musiała zaowocować zwróceniem się w stronę uprawy biologicznej i zaraz potem przejściem na pełny system biodynamiczny. W winnicy nie używa się żadnych produktów pochodzących z syntezy, ani nawozów, ani środków ochrony roślin. Odchwaszczanie prowadzi się tylko ręcznie i to niezbyt intensywnie, aby nie zakłócić równowagi środowiska. Fermentacja zarówno alkoholowa jak i malolaktyczna prowadzona jest wyłącznie na rdzennych drożdżach, naturalnie rozwijających »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Remuer, to pracownik, który ręcznie przekręca butelki z szampanem podczas leżakowania, aby zebrac gromadzacy się osad w szyjce butelki. Wprawny remuer porusza dziennie nawet 30 tysięcy butelek

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).