Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Muscadet z Domaine de l'Ecu (2007-09-09)

Są takie winnice i tacy winiarze, u których natychmiast czuję się jak u siebie. Dla których fakt, że smakuje mi ich wino, że próbuje docenić i zrozumieć ich pracę znaczy więcej od zarabianych na sprzedaży win pieniędzy. Guy Bossard Do nich należeli państwo Goisot, których wina niedawno opisywałem, takim też człowiekiem jest Guy Bossard, właściciel Domaine de l’Ecu.
Winnica leży w dolinie Loary w okolicach Nantes, a więc w regionie, w którym wytwarza się głównie wina białe, uważane powszechnie za raczej przeciętne. Klimat umiarkowany, łagodny, za to bardzo wilgotny, ze sporą ilością opadów, słabsze w porównaniu z innymi regionami nasłonecznienie. W tych warunkach niełatwo o dobre wina. Oczywiście wszyscy słyszeli o muscadet, często bardzo dobre opinie, jednak mało komu trafiają one do przekonania. Zwłaszcza, że wina są w Polsce mało znane, choć obecne na wszystkich niemal supermarketowych półkach. Owszem sam uważałem je za jedne z bardziej u nas niedocenianych, jednak zawsze w kategorii dobre wina na co dzień. Tymczasem wina Guy Brossarda całkowicie zmieniają ten wizerunek.
Ciekawa sprawa z tym Domaine de l’Ecu. Wilgotny klimat dolnej Loary sprzyja rozwojowi chorób winorośli. Tymczasem na przekór temu Guy Bossard ponad trzydziestu lat prowadzi winnicę w systemie uprawy biologicznej (od 1992 roku przeszedł w pełni na system biodynamiczny), a więc bez użycia nawozów, środków ochrony roślin, ani w ogóle żadnych syntetycznych związków chemicznych. Wymaga to ogromnego wysiłku, wiedzy i niezwykłej dbałości o winne krzewy, za to korzyści okazują się bardzo wymierne. Zdrowe, silne krzewy, mocno rozbudowany system korzeniowy, zapewniający dostarczanie wody i związków mineralnych, naturalna odporność na choroby.
W 21 hektarowej winnicy dominuje biała odmiana melon de Bourgogne, z której powstaje muscadet. Od kilkunastu lat Guy Bossard winifikuje oddzielnie winogrona zbierane z trzech parceli, charakteryzujących się różnym rodzajem podłoża. W zależności, rodzaju znajdujących się pod gleba skał, Bossard nadaje odpowiednie »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).