Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Nie będę pisał o beaujolais nouveau (2007-12-01)

Przyrzekłem sobie, że w tym roku nie będę pisał o beaujolais nouveau, które w miniony czwartek, po raz pięćdziesiąty któryś szeroką rzeką milionów butelek rozlało się na cały świat, od Paryża po Tokio i Nowy York. Nie będę po raz kolejny pisał o winie, o którym powiedziano już niemal wszystko. Bo czyż warto poświęcać czas winu, którego najważniejszą cechą jest prostota?
Zacznijmy od surowca, a więc winogron. W przypadku beaujolais jest to szczep gamay. Wszystkie wina z Beaujolais, produkuje się wyłącznie z tej odmiany. Nie ma tu mieszania, kupażowania, zmiany proporcji w zależności od rocznika. Po prostu gamay i tyle. O czym więc pisać. Może najwyżej o tym, że gdy pod koniec XIV stulecia jeden z burgundzkich władców nakazał usunięcie krzewów gamay, jako marnych i bezwartościowych ze wszystkich podległych mu winnic, w Beaujolais go nie posłuchano. Zaskakujący przypadek niesubordynacji, dzięki której miliony ludzi na świecie piją dziś beaujolais nouveau.
Czy warto też pisać, że beaujolais nouveau było możliwe dzięki pewnym cechom odmiany gamay, które pozwalają wyprodukować wino w ciągu kilku zaledwie tygodni po winobraniu? Nie każdy szczep w ciągu tak krótkiego czasu pozwoli otrzymać w miarę porządne wino. Gamay coraz częściej tak.
Nie napiszę również, że nadejścia beaujolais nouveau z niepokojem oczekuje wielu zawodowych winiarzy i koneserów zwłaszcza z położonej opodal Burgundii. Według kondycji beaujolais oceniają oni jaki będzie to rok dla win burgundzkich, których spróbować będą mogli dopiero za kilkanaście miesięcy. Beaujolais jest wskazówką czy warto inwestować w burgundy, jakie mogą być ich ceny, jaki potencjał dojrzewania. Coś jak system wczesnego ostrzegania.
Nie ma co nawet wspominać o specyficznej metodzie produkcji, zwanej maceracją węglową, podczas której całe nie rozgniecione kiście winogron wrzuca się do kadzi fermentacyjnych. W końcu podobną metodę stosuje się często na południu Francji i w Hiszpanii dla złagodzenia nadmiernie garbnikowych »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku i jak głosi opowieść pierwszy krzyż wykonano z winorośli, aby podkreślić, że wiara i wino to najświętsze skarby.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).