Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Franciacorta - szampan z Włoch (2008-01-14)


W karnawale wypadałoby napisać coś o winach musujących, ponieważ jednak o szampanie piszą wszyscy, Prasa do winogron proponuję podróż w całkiem inne miejsce, gdzie zresztą wina musujące wytwarzano znacznie wcześniej niż w Szampanii. Zapraszam do Franciacorty. 


Franciacorta znajduje się w Lombardii w prowincji Brescia w pobliżu miasta o tej samej nazwie. Winnice położone są na malowniczych wzgórzach pomiędzy Brescią a alpejskim jeziorem Iseo. Jezioro Iseo Sama nazwa Franciacorta jest bardzo stara i wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z Francją. W pochodzących z XIII wieku dokumentach prowincji Brescia nazwą Franzacurta określono okręg posiadłości klasztornych (curtes) zwolnionych z podatku.


 Region ten nigdy nie był zbyt znany. Wytwarzane tu wina niemal w całości konsumowane były na rynku lokalnym, co zresztą było dość typowe dla większości włoskich regionów winiarskich. Franciacorta nieznana była nawet we Włoszech. Zdarzało się jeszcze w latach sześćdziesiątych, że kelnerzy w Rzymie, pytani o wina z Franciacorty gorączkowo szukali ich wśród win francuskich. Nie, to nie anegdota. Franciacortę ominęły zmiany, które w latach siedemdziesiątych wywindowały w górę wina z Toskanii, Piemontu czy Veneto. Bellavista - dojrzewanie wina Nie było tu odkryć podobnych do supertoskanów, nie było tak szlachetnych win jak barolo, czy choćby tak znanych jak chianti i valpolicella. Jednak winorośl uprawiano tu niemal zawsze. Już Pliniusz i katon wspominają o bladoczerwonych, lekkich winach zwanych Rhaetica. Wytwarzane były z gron o tej samej nazwie, w których znawcy wina i historii dopatrują się szczepu nazywanego dzisiaj czerwona malvasia lub veltliner. Nieco inne wina produkowano w średniowieczu uprawiano głównie z odmian czerwonych:  schiava, gropello i nostrana oraz białych: malvasia, moscatello i vernaccia. Zarówno z jednych jak i drugich szczepów wytwarzano bardzo często wina słodkie, często  szeroko wówczas rozpowszechnioną metodą passito z wysuszonych na specjalnych słomianych matach winogron. 


Odrębną kategorią pozostawały wina musujące zwane mordace, czyli szczypiące lub gryzące. Tradycja ich wytwarzania sięga w »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).