Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Naprawde warto (2008-12-20)

Wreszcie ukazała się na naszym rynku jedna z najobszerniejszych i najbardziej kompetentnych książek o winach autorstwa André Dominé, którego miałem okazje poznac kilka lat temu w Roussilllon podczas jednego z winiarskich konkursów. Byłem wówczas świeżo po lekturze jego książki w wersji francuskiej i przyznam, że wywarła na mnie wówczas spore wrażenie, przede wszystkim ze względu na ogrom zawartego w niej materiału i erudycję autora, a właściwie autorów, bo do tej gigantycznej pracy André zaprosił kilku równie kompetentnych współpracowników. André Dominé i jego współautorzy zabierają nas w długą podróż po winnicach, nie tylko w sensie geograficznym, choć przy okazji poznajemy wszystkie niemal regiony winiarskie świata, wraz z ich tradycjami i stylami wina. Także regiony tak mało dotąd poznane, choć bliskie jak Szwajcaria, a czasami bardzo bliskie jak Czechy. Czytelnicy mogą również dowiedzieć się dlaczego wino smakuje tak a nie inaczej, skąd się biorą aromaty wina i jakie czynniki wpływają na to, że wina są tak różne. Jak smakuje wino z nizin, a jak z górskich zboczy, jak z winorośli rosnącej na ciężkich gliniastych glebach, a jak z krzewów zmagających się z nocnymi przymrozkami, czym się różni pinot noir od caberneta. Jak wreszcie na smak wina wpływa technologia i dlaczego wino przechowuje się w beczkach. Prawdziwa podróż to także podróż w czasie. Jakie wina pili starożytni Grecy? Kiedy Francja stała się ojczyzną wina? Jaką rolę w rozwoju bordoskich winnic odegrali angielscy kupcy ? Na te i inne pytania również znajdziemy odpowiedź, podobnie jak na pytania być może dla czytelników najistotniejsze. Jak pić wino ? Jak je degustować ? Jak i do czego je podawać i jak działa nasz zmysł smaku ?  po przeczytaniu książki André Dominé, może nie na wszystkie z tych pytań od razu odpowiemy, ale z pewnością łatwiej nam będzie odpowiedzi szukać.

« więcejautor: sch

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).