Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Powtórka z rozrywki (2009-01-17)


Kiedy dowiedziałem się o wprowadzeniu z dniem 1 marca 2009 nowych wzorów banderol akcyzowych – tak tych niepozornych pasków papieru naklejanych między innymi na butelki z winem, na usta cisnęły mi się najgorsze słowa. Taką akcję przeprowadzono już kilka lat temu i wówczas poświęciłem jej krótki felieton, w nadziei, że podobnego kantu drugi raz nie da się już powtórzyć.

Tak wygląda banderola
I co? I właśnie mamy powtórkę z rozrywki, a mój felieton tylko dlatego jest nieaktualny, że stawka, którą trzeba będzie za banderole legalizacyjne zapłacić jest trzykrotnie wyższa niż parę lat temu, zaś jakiś urzędnik otwarcie przyznał, ze celem całej operacji jest wyłącznie ściągnięcie z rynku dodatkowych pieniędzy. A więc przytaczam, z niewielkimi skrótami mój tekst z przed kilku lat. Przeżyjmy to jeszcze raz


„Tak się złożyło, że odkąd wino stało się moim hobby, rząd usilnie stara się wybić mi to z głowy. Koncesje, akcyzy, cła, podatki, wszystko to winduje cenę wina w naszych sklepach do poziomu trzykrotnie wyższego niż w Europie Zachodniej. Trzeba zresztą uczciwie przyznać, że występuje tu porozumienie ponad podziałami. Śmiało mogę stwierdzić, że w kwestii zniechęcania mnie do wina, wszystkie kolejne rządy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej postępują z żelazną, podziwu godną konsekwencją. Gdyby z równą determinacją potraktowano na przykład budowę autostrad, to dziś, czyli po dwunastu latach jeździlibyśmy po drogach podobnych austriackim czy francuskim, a bezrobocie byłoby znacznie mniejsze. Cóż, każdy robi to co potrafi.


Podejmując się pisania felietonów miałem, przyznam, pewne obawy. Zastanawiałem się czy będę miał o czym pisać, czy wystarczy mi tematów. Spokojnie, kiedy już nie mam pomysłu, rząd niezawodnie coś mi podrzuci. Choćby ostatnio w sprawie zmiany banderol. Jeśli jest jeszcze ktoś kto nie wie co to są banderole, to wyjaśniam. Banderola to wąski pasek papieru, zielony lub niebieski, który przyklejony w wymyślny sposób na szyjce butelki, zasłania korek. Obecność »
<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).